| anonim_4396 a întrebat:

Ce as putea sa patesc daca nu fac miscare deloc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ajungi ca grasanii probleme cu inima colesterol, diabet

| Adry05 a răspuns:

De ce să nu faci? există sute de workouts pe Youtube pentru realizat acasă fără echipament

| Sofer a răspuns:

Indicat ar fi sa faci mișcare.

| Donsavas a răspuns:

Te ingrasi, obosește repede la efort, te vei dezvolta mai greu etc.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

În viitor o să ai multe probleme de sănătate. Dacă mai stai și în fund toată ziua, fumezi sau ai alte obiceiuri nesănătoase, poți să devii obez, să faci hemoroizi, să ți se atrofieze mușchii și să ți se strâmbe coloana, să ai probleme cu oasele și circulația sângelui, să ai probleme cardiovasculare. Sedentarismul crește riscul de a dezvolta foarte multe boli, inclusiv cancerul. Mi-e rău numai când mă gândesc laughing

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Simplu o sa ai probleme cu circulatia sanguina adica sangel din corp si pe langa asta o sa intepenesti te vei misca foarte greu, pe langa asta ti-se vor atrfia articulatiile de la oase adica iti vor pocni mainiile, picioarele, spatele, bazinul, ceava, umerii etc.

Chiar si la sfatul medicului spune clar daceti miscare 30- 60 de minute pe zi ca nu strica. Na murit nimeni facand miscare.

| cfrtobias a răspuns:

O sa fii o piatra nu crezi? nu o sa patesti nimic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cam ce ar putea păți un sedentarism sunt o serie de afecțiuni precum probleme cu inima sau hernie de disc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti scurtezi singur viata. Viata inseamna miscare, numai mortii nu misca. Omul este precum apa: daca sta prea mult se strica.

Răspuns utilizator avertizat
| Anee1667 a răspuns:

Un singur cuvânt: SEDENTARISM.
SEDENTARISMUL= stil de viață care nu implică mișcare sau orice alt fel de activitate fizică.
SEDENTARISMUL POATE DUCE LA URMĂTOARELE EFECTE:
- Creșterea în greutate
- Apariția diabetului
- Apariția bolilor de inimă
- Încetinirea circulației sângelui
- Dificultăți în a susține și sprijini propriul corp
- Apariția unei forme mai ușoare de cancer
- Tulburări ale somnului
- Dureri persistente de cap
- Apariția bruscă a varicelor
- Îmbătrânirea accelerată
- Afectarea metabolismului
- Afectarea posturii și a coloanei vertebrale
- Diminuarea oxigenării organismului
PENTRU O VIAȚĂ SĂNĂTOASĂ FACEȚI MIȘCARE CEL PUȚIN 30 DE MINUTE PE ZI.

| Nimeni10 a răspuns (pentru Anee1667):

Fac miscare, nu stau degeaba.

| kevin9 a răspuns:

Baga sport