| anonim_4396 a întrebat:

Ce ceaiuri ma pot ajuta sa scap de diaree?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
23 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ceaiul de menta

| jedi_7867 a răspuns:

Inca un vot pentru menta!

| Chuck a răspuns:

Neindulcit.

| CrucifiedCountess a răspuns:

Izma..menta

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Ceai antidiareic, de la Plafar, ce conţine: Coaja de stejar, frunza de nuc, iarba de coada racului, iarba de turita mare, iarba de izma buna, iarba de rachitan, iarba de cimbrisor, radacina de cerentel.
Sănătate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mult mai importanta este o dieta astringenta.pana si coca-cola lasata sa se "trezeasca"(adica fara bule)te poate ajuta.in cantitati foarte mici. ajuta la crampe (cafeina)si are ceva minerale care evita deshidratarea. un ceai de menta iti poate irita si mai rau mucoasa stomacului.asa ca mai bine mananci covrigi, banane, mere, paine prajita -in primele 3 zile, dupa care poti introduce iaurt natural, ou fiert, piept de pui la gratar sau fiert. daca tot vrei un ceai, cel mai bun ar fi cel de musetel, este antiseptic si antiinflamator, neindulcit sau daca nu il poti bea neindulcit, poti fierbe apa cu zaharul pana da in clocote, zaharul daca trece de punctul de topire nu mai ajuta la fermentare.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ioana are dreptate, s-ar putea ca remediul cel mai bun sa fie ceaiul de furazolidon.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este ceva remediu antidiareic Dulcolax, dar nu cred ca este ceai

| giovana a răspuns:

De ce nu iei Eridiarom, sunt pastile din afine. Succes garantat si rapid.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu inteleg de ce insisti pe ceaiuri?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@bunny - dulcolax nu e remediu antidiareic, e hiperdiareic, faci pipi pe coor.

| plangacioasa a răspuns:

Ceaiul de menta e cel mai buna.incearca si ai sa fii multumita...si sa manaci cas de oaie. iar te ajuta ff mult

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Ceaiul de menta e cel mai bun, cas, ou fiert tare cu otet.

mariana
| mariana a răspuns:

Ca sa scapi de diaree mai intai trebuie sa tii regim, adica sa nu mananci o zi nimic, band ceaiuri de sunatoare, frunze de afine negre sau de talpa gastei (care se gasesc la plafar). In urmatoarea zi poti sa bei mucilagiu de orez (fierbi 200 gr de orez, in mai multa apa, cca 1 litru si jumatate), adica bei doar lichidul, iar in urmatoarea zi poti manca si orez fiert. Treptat, vei introduce in alimentatia ta, painea prajita, supa de carne de pui, carne fiarta de pui sau carne de pui fripta la gratar. Regimul este necesar pentru a permite organismului tau sa se refaca. Sunt bune pastilele de Eridiarom (care sunt produse naturale din afine negre) dar din pacate nu se prea gasesc, ele se fabrica la Cluj, in cantitati destul de mici si de acolo pot fi procurate, in general.
Se poate folosi furazolidonul ca medicament, insa trebuie sa fii atent /a pentru ca, sunt persoane care fac alergie la acest produs farmaceutic. Mai exista un medicament antidiareic "Imodium 2 mg (continad clorhidrat de loperamida), care este bun si-ti poate fi folositor. Poti folosi fructele de afine negre daca ai de unde sa le procuri(ele se gasesc in prezent in zonele montane) si se poate folosi cu succes carbunele medicinal (care se gaseste la farmacie), care reduce balonarea si are si efect antidiareic.
Ti-am dat o gama mai larga de posibilitati din care sa alegi insa este important sa stii ca, efectul cel mai bun si care ajuta la refacerea organismului tau, intr-un timp cat mai scurt posibil, este regimul alimentar si consumarea ceaiurilor cel putin 2 litri pe zi. Multa sanatate.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ceaiul de menta fara zahar?

| DeeeaA a răspuns:

Http://www.petitchef.ro/retete/tratament-diaree-fid-246306
Aici afli tot ce iti doresti!
Funda!?

| MariusFlorentin1995 a răspuns:

O pastila de Furazolidon

| Ricardo-Pavel_Obrijanu_1992 a răspuns:

Ceai din frunze de mur si este la indemana oricui poti cauta pe net mai multe informatii.

| Barbarul_Titanul_Conan_1977 a răspuns:

Ceai de menta si musetel cu o lingurita mica de miere de tei