| AlexutuDeiu a întrebat:

Am diaree apoasa ce ar trebui sa fac/sa mananc/sa nu mananc ca sa scap de ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| melek a răspuns:

Este adecvata administrarea de supa, sucuri de fructe cu continut suficient de saruri, orezul, morcovii, cartofii fierti, bananele, carnea de pui fiarta. Desi diareea nu este un semn extrem grav totusi aceasta poate deveni foarte periculoasa in urmatoarele situatii: -cand este prezenta 3 zile consecutive
- cand asociaza dureri intense abdominale si rectale, numite colici respectiv tenesme
- cand febra atinge valori de peste 38C
- cand in scaun sunt elemente patologice precum: sange, puroi, mucus, etc. Incearca sa iei si ceva pastile, in functie de varsta ta: Neo-enteroseptol, Imodium, Linex, Prolyte(saruri pentru hidratare).

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Consultă medicul de familie/medic de boli infecțioase, la tine indică și o deshidratare.
Pa, pa.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna! Bea ceai de menta si mananca covrigi uscati/paine uscata, orez fiert fara sare, fara nimic.
O zi bunahappy

| MrAngelus a răspuns:

Masuri pentru ameliorarea diareei

Se va bea multa apa pentru hidratarea organismului si prevenirea deshidratarii.
Zincul poate reduce permeabilitatea intestinului, fiind un remediu important mai ales in cazul in care s-a instalat diareea cronica.
Potasiul este usor eliminat prin diaree si varsaturi. Pentru echilibrul valorilor potasiului din organism se vor consuma avocado, banane, sucuri de legume.
Se vor administra vitamine de genul B1 si B3, care fac parte din complexul vitaminic B. In acest mod va fi sustinuta sanatatea sistemului digestiv pana cand bolnavul care sufera de diaree se va putea hrani din nou, corespunzator si va contribui la inlocuirea nutrientilor pierduti.
Se vor utiliza suplimente sau alimente care contin acidofilus timp de cel putin timp de o luna dupa o criza pentru a se normaliza flora intestinala.

- Remedii naturiste pentru diaree
Cretusca este un bun astrigent si poate fi utilizata in toate cazurile de diaree. Mai ales pentru copii, ceaiul de cretusca este un remediu care ar trebui utilizat ori de cate ori este nevoie. In cazul unui episod de diaree la adulti se recomanda un amestec de:

1 lingurita de Geranium maculatum
1 lingurita de Myrica cerifera
1 lingurita de cretusca
1 lingurita de scoarta de stejar alb.

Se vor combina ingredientele si se va pune o lingurita din amestec intr-un ibric peste care se va turna o cana cu apa clocotita. Se va lasa la infuzat 10-15 minute si apoi se va strecura. Se va bea o cana din ora in ora sau pana cand dispar simptomele, iar apoi inainte de fiecare masa pana cand digestia revine la normal.

Suplimente recomandate pentru adulti
Astragalus - 57, 43 RON
- protector digestiv (reduce diareea, flatulenta, hiperaciditatea gastrica)
Noni Fruit - 92, 09 RON
L-glutamine - 78, 01 RON
- protector al sistemului digestiv in cancer, colita, boala Crohn, diaree, ulcer, consum de antiinflamatoare nesteroidiene, infectii digestive

Suplimente recomandate pentru copii
Child Life First Defense - 135, 38 RON
- recomandat in dezechilibre imunitare, toxiinfectii alimentare, diaree acuta si cronica, colita, enterocolita, colon iritabil, giardioza, hepatita, infectie cu Helicobacter pylori
Child Life Aller Care - 106, 13 RON
- recomandat in greata, varsaturi, diaree, dureri abdominale, etc

Sursa: http://www.sfatulmedicului.ro/......patie_9562 - sectiunea "Diareea"

| Laurretta a răspuns:

Încearcă să mănânci orez (dacă este cruz este mai bun) sau banane pentru că sunt cele mai indicate pentru cei copii mici când astfel de probleme.

| gir861 a răspuns:

Încearcă să folosești un dispozitiv pentru filtrat apa.

| SmRpT a răspuns:

Ia 2 pastile de Furazolidonthinking, o lingurita de cafea(simplu fara apa fara nimic), sau de covrigi mai stiam ca incheaga stomacu'.thinking

Alte răspunsuri