| FeFy` a întrebat:

Ce ceaiuri se bea pentru tensiune? dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StevieGerrard a răspuns:

Ai aici ceva ceaiuri pentru tensiune :-? --> http://stiri.acasa.ro/articole/social/ceaiurile-regleaza-tensiunea. Sper sa te ajute :)!

7 răspunsuri:
| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

Se poate consuma urmatoarele ceaiuri pentru tensiune; Vasc de mar,
-Paducel,
-Talpa gastei,
-Trasta ciobanului,
-Urzica,
-Trei frati patati,
-Coada calului,
-Mesteacan Mod de preparare:
-o lingura mare de plante se pune in 500 ml. apa rece si se lasa la macerat de seara pana dimineata, se da in clocot, se las 10 minute la racit se imparte in doua doze.

Mod de adimistrare :
-se bea o cana dimineata si un seara inainte de principalele mese cu 20-30 minute fara a fi indulcit. In sezonul cald ar fi recomandat sa se dubleze cantitativ numarul ceaiurilor.
-Durata tratamentului este de 1 luna pana la 6 luniin functie de starea pacientului si de gravitatea bolii. Pentru hipotensiune se recomanda folosirea tratamentului de la afectiuni cardiace.
-Pentru marirea eficientei tratamentului se recomanda folosirea in prealabil a tincturii de paducel de vasc si urzica.
-Pentru hpotensivi se recomanda pe langa ceaiul de afectiuni cardiace si Bitter-ul Ardelenesc.

| spiga92 a răspuns:

Sfaturi de la bunici :
Flori de tei + frunze si flori de paducel + radacina de odelean + talpa gastei + menta...paducelul, talpa-gastei, odoleanul - regleaza circulatia sangelui si calmeaza starile de surescitare nervoasa; menta si florile de tei - ajuta la calmarea spasmului muschiului cardiac.
Cornuri de hamei + flori de tei + fructe de peducel + radacina de odelean + talpa gastei... odeleanul si talpa-gastei - aduc o echilibrare si calmare a sistemului nervos; fructele de paducel - regleaza bataile inimii; florile de tei si cornurile de hamei - produc o stare de liniste a intregului organism.

| JennyBerry a răspuns:

Ceaiul de tei este linistitor si iti induce o stare de somnolenta precoce

| Adelinesmile a răspuns:

Iata cateva ceaiuri pentru hipertensiune : -Ceaiul T Fares - regleaza ritmul cardiac si scade nivelul tensiunii arteriale. Administrare: 3 cani/zi. Pret: 12 RON. -Ceaiul "Hipertensiune" Fares - scade nivelul colesterolului si al trigliceridelor si este un tonic cardiac foarte bun. Administrare: 3 cani/zi. Pret: 2, 5 RON.
Funda? happy

soothe
| soothe a răspuns:

Ca sa nu te incurci, paducelul, in amestec de flori frunze si fructe este regele problemelor de inima.
De asemenea zilnic cate un suc proaspat de telina, patrunjel si mar (de preferinta verde) poate completa tratamentul.

| elena_4396 a răspuns:

Ca farmacista iti recomand ceaiul t(tensiune) de la fares. Da rezultate extraordinare.

| Onigas_Aurora_1964 a răspuns:

De hibiscus sau de paducel happy