| nicusor123 a întrebat:

Ce culoare are corpul după moarte? Adică în primele minute/ore. Mă ajută și un exemplu de obiect sau ceva de aceeași nuanta poate un link. Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexCristi97 a răspuns:

ATENTIE: PRIMUL LINK ARE O POZA CU UN CADAVRU PENTRU A EVIDENTIA STAREA DE "LIVOR MORTIS"- Nu este pentru cei sensibili

http://www.descopera.ro/......foto-video

http://adevarul.ro/......index.html

ATENTIE: PRIMUL LINK ARE O POZA CU UN CADAVRU PENTRU A EVIDENTIA STAREA DE "LIVOR MORTIS" (am scris de 2 ori sa nu intre cineva din greseala si sa isi strice ziua, pentru cei slabi de inger)

1 răspuns:
| IFeelS0Alone a răspuns:

Moartea nu este un moment, ci un proces care durează intervale diferite de timp, în funcţie de organele despre care vorbim. In primele ore corpul capata o culoare visinie din cauza stagnarii sangelui. Dupa 15-20 de ore corpul incepe sa devina palid ( albui ) din cauza faptului ca inima nu mai puleaza iar sangele stagneaza. Dupa 48 de ore, celulele încep să se deterioreze din cauza lipsei de energie iar calciul se scurge în mușchi și articulații, cauzând contracția acestora.