| madisperanumeledeutilizator a întrebat:

Ce diferente sunt intre bipolaritate, depresie si anxietate. stiu ca au o legatura intre ele dar sunt diferita ma gandesc.
Daca eu acum sunt fericit si peste ceva timp sunt trist sunt bipolar sau doar incepe depresia pentru o scurta perioada urmand iar starea de bine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

Bipolaritatea le implica pe cele trei stari. Persoanele care sufera de bipolaritate se simt ca intr-un roller coaster ...acum sunt fericiti, euforici, entuziasmati, isi fac planuri marete si in clipa urmatoare cad in cea mai neagra depresie, sunt anxiosi, au atacuri de panica, insomnii si nu mai gasesc placere in nimic. Bipolaritatea inseamna balansul intre doua stari total diferite pe de o parte mania incontrolabila in care pacientii experimenteaza stari euforice, nervozitate excesiva si iesiri violente, de multe ori pierd contactul cu realitatea si nu mai au discernamant si pe de alta parte tristete, melancolie, apatie, depresie si chiar ganduri de suicid. E o afectiune serioasa care necesita tratament deoarece o persoana afectata isi poate face rau la un moment dat si ii afecteaza relatiile cu ceilalti.

Răspuns utilizator avertizat