| angela_pascuci a întrebat:

Ce efecte are consumul de Coca-Cola asupra corpului tau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dr.StomatologG.G. a răspuns:

Iti zic doar ce am vazut cu ochii mei: In anul 1 la facultate, UMF"Carol Davila" - stomatologie, la fiziologie am facut un experiment. Asistenta a pus o bucata de carne cruda de porc intr-un pahar si a umplut paharul pana la jumatate cu Coca-Cola. Dupa 24 de ore, la urmatorul L. P., ne-a aratat la toti ce era in pahar. Nu era nimic! Da, nimic! Cola, pe langa faptul ca are culoare neagra, acum era si mai neagra! Era plin de spuma si un negru inchis, inchis. Carnea, disparuse! Se topise! Daca n-ati avea ficat, exat asta vi s-ar intampla si voua dupa doar un pahar de cola, ne raspunsese asistenta, asa ca, think again ce beti...

49 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Personal asupra mea are efecte negative, imi provoaca intepaturi la inima, nu pot dormi si ma doare capul ingrozitor.

doiny
| doiny a răspuns:

Coca-Cola pune in pericol sanatatea consumatorului.
Coca-cola contine ingrediente care, fie consumate repetat, fie prezente in bautura in cantitati peste limita admisa, confera dependenta sau induc boli. Autoritatile sanitar veterinare de la New Delhi care sustin ca au gasit în aceste bauturi racoritoare un nivel de pesticide mai mare decât limita permisa. Ingredientul care consumat periodic induce dependenta, si poate provoca stari de agitatie si insomnie este cafeina (40 mg/300 ml). Colorantii de sinteza sunt neurotoxici, alergeni avand ca efect inhibarea metabolismului zincului, iar aceste sucuri contin o cantitate mare de zahar rafinat, in jur de 110-120 de grame la un litru. Asta inseamna ca daca bei un litru de suc consumi 100 de grame de zahar alb. Acidul fosforic scade nivelul calciului atat la adulti cat si la copii.
In 2006 in Letonia Coca-Cola a fost interzisa in scoli, guvernul justificand aceasta decizia prin numarul in crestere de copii care sufera de obezitate. Colorantii si substantele artificiale pot provoca reactii alergice. Organismele copiilor sunt foarte sensibile la contactul cu produse chimice. Uniunea Europeana permite tarilor membre sa adopte legi pentru a proteja consumatorii de produsele care contin substante artificiale, cazul tarii baltice putand deservi drept exemplu multor altor natiuni.
Efectele nocive ale Coca Cola sunt ma pronuntate in cazul copiilor.
Avand in vedere faptul ca un copil este in stadiul de dezvoltare, acesta este mai vulnerabil decat un adult la unii factori daunatori externi. Copiii au nevoie de calciu pentru a-si intari structura osoasa. Acidul fosforic uneste calciul, magneziul si zincul din intestinul subtire, provocand o crestere a metabolismului. Proprietatile diuretice ale cafeinei intra in joc, calciul este evacuat, precum si magneziul si zincul ce erau destinate oaselor si apa. Sansele ca un copil sa ajunga obez cresc cu 1.6 pe fiecare pahar de bautura indulcita/ zi. De asemenea, un alt studiu afirma cresterea simptomelor de obezitate cu 7.5% la aceiasi copii, fata de scaderea cu 0, 2% la copiii care au fost controlati.
http://www.calificativ.ro/MITURI_LEGATE_DE_MULT_IUBITA_COCA_COLA-a4929.html

assiris
| assiris a răspuns:

Nocive. Citeste ce scrie pe sticla si imagineaza-ti ca toate acele substante se acumuleaza in timp in bila, pancreas, splina, ficat, rinichi si intregul organism. Eu prefer apa plata sau ceaiul facut de mine

Anna
| Anna a răspuns:

Ma doare stomacul, ma tine treaza, ma agita, dauneaza danturii.Am renuntat de mult la cola.Nu am nici un regret.winking

| miriam a răspuns:

Cele mai multe efecte sunt secundare datorita cofeinei pe care o contine si a acidului, oricum nu este benefica pentru organism mai ales ca pote produce dependenta

| psiholoaga a răspuns:

Niciunul, nu beau cola.

| simona24 a răspuns:

Agitatie...insomnie.

| bunica a răspuns:

Noi ne incarcam cu toxine si producatorii cu bani.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mie imi place si imi face bine. Incerc sa beau cat mai putina, dar in perioadele de mare efort intelectual ma ajuta datorita combinatiei optime de zahar si cofeina. Stiu ca e nociva, dar ma ajuta sa functionez. Nu pot sa beau cafea, imi da palpitatii si urasc gustul ei. Asa ca atunci cand nu razbesc cu ceai negru sau verde, trec pe Cola.

Janina
| Janina a răspuns:

Eu zic sa incerci singura... pune intr-un pahar cu cola un ficat de pui... dupa o perioada ficatul dispare, se distruge, imagineaza-ti ce se intampla cu stomacul tau.
renunta cola e un viciu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu beau cola de vreo 10 ani si am avut perioade in care am reusit sa ma las insa odata iesit la suc cu prietenii si neavand altceva de comandat am cazut iar in plasa si am inceput sa beau din nou, ajungand pana la 4 L / zi, moment in care mi-am zis: stop. Primele 2 saptamani au fost foarte dificile insa mancand multe legume si salate si band multe lichide naturale am reusit sa ma las. Starea mea de sanatate sa imbunatatit simtitor dupa o luna. Sfatul meu e sa nu mai beti cola pentru ca e o otrava care isi face efectul in timp distrugandu-ti organismul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu a stari de ameteala...parca imi vine sa vars. c sa fac? nu beau mult cola... dar si de la pepsi mie rau.contactati-ma.mary.mumusyck.id meu.papwp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la cola si tutun ti se srika si dinti ca ti se face tartru pe dinti si ti se imbolnaveste ficatu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

UMF"Carol Davila" - stomatologie, lti zic doar ce am vazut cu ochii mei: In anul 1 la facultate, UMF"Carol Davila" - stomatologie, la fiziologie am facut un experiment. Asistenta a pus o bucata de carne cruda de porc intr-un pahar si a umplut paharul pana la jumatate cu Coca-Cola. Dupa 24 de ore, la urmatorul L. P., ne-a aratat la toti ce era in pahar. Nu era nimic! Da, nimic! a fiziologie am facut un experiment. Asistenta a pus o bucata de carne cruda de porc intr-un pahar si a umplut paharul pana la jumatate cu Coca-Cola. Dupa 24 de ore, la urmatorul L. P., ne-a aratat la toti ce era in pahar. Nu era nimic! Da, nimic! Cola, pe langa faptul ca are culoare neagra, acum era si mai neagra! Era plin de spuma si un negru inchis, inchis. Carnea, disparuse! Se topise! Daca n-ati avea ficat, exat asta vi s-ar intampla si voua dupa doar un pahar de cola, ne raspunsese asistenta, asa ca, think again ce beti...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te caci pe tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psi eu beau cola de cel putin zece ani, aproape in fiecare zi, si dk nu beau, nu am stare, am ajuns dependenta, si sincera sa fiu nu a avut niciun efect secundar nimic, nu mi-e rau, nu tremur, nu nimic...acum nu stiu de voi, depinde de organismwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Angela pascuci se pote trata cu ceai de zmeura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii foarte buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu 1 am 17 ani beau cola dela 6 ani, 2 litri la 2 zile apa cred ca beau odata la luna casa iau medicamente de 2 ani si am fost la control ficatu etc sunt ca tunurile scoase din productie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca bem cola putem sa facem pietre si nisip la rinichi si gastrita. EU sunt o consumatoare de cola de aproape 6 ani nu am incetat sa beau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consumul de cola este foarte periculos pentru ca ne distruge ficatul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu beam cate 2-3 sticle pe zi, ajunsesem foarte rau palpitati la inima ameteli (vedeam negru in fata ochilor si eram aproape inconstient dar imi reveneam de multe ori puteam sa cad sa ma lovesc grav ) ma dureau oasele ficatul si inima, respiram greu uneori seara ma trezeam cateodata ca nu mai respiram, am renuntat la coca colo de mult nici nu stiu cand am renuntat, nu era o dependenta pentru mine, nu e deloc greu trebuie sa ai si vointa daca vrei sa faci cevabig grin dar in cazul meu a fost doar asa mi-am zis nu mai consum si gata, acum sprite stiu ca nici ala nu e mai stralucit dar totusi riscul e mai mic decat la coca cola

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Povesti si iar povesti. daca ar avea efecte negative asupra corpului uman ar fi interzisa, nu?! orice consumat in cantitati mari nu e bun, dar nici chiar asa...

| Rocky_1177 a răspuns:

Deci eu fac ceva sport in fiecare zi si nu obisnuiesc sa beau cola sau pepsi dar daca mai e vreo ocazie sa zic ca mai beau si eu o sticla. Cand am baut aproximativ jumatate de litru de cola, cand am inceput sa alerg, a inceput sa ma doara splina si ficatul deci ceva nu era in regula pentru ca nu m-au durut niciodata cand alergam...

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Agitatie,uneori nu poti sa adormi :-s, cand esti la menstruatie curge mai mult si ai dureri mai mari de burtasad

| opium a răspuns:

Iti otraveste ficatii.

| picolini a răspuns:

Din cauza acestei bauturi nocive si a stresului. am facut spasmofilie. si nu e deloc placut!

| Piuliță a răspuns:

Te exciti de cate ori bei cola

| smile20000 a răspuns:

Mama mea si nasul lucrau la cola si mie mi-au spus ca de fapt pe ambalaj sunt scrise doar putine din aspectele negative de ex pe ambalaj scrie ca iti gaureste matele? si asta la doar un pahar de cola cei care zic ca cola e buna si ca beau exesiv o sa ii vad intr-o zi punand intrebari de genu : '' am probleme cu ficatul si imi trebuie mai stiu eu ce '''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ah,m-ati speriat :-s.Nu mai beau Cola, trec la Trompi big grin.