| dany97 a întrebat:

Ce efecte pozitive are coca-cola? (daca exista)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vanessa001 a răspuns:

Te ajuta sa stai mai mult treaz pentru ca are cofeina. happy Din cate stiu e singurul lucru pozitiv in afara de gust, care e foarte bun. happy Funda?

6 răspunsuri:
| xButterflyxX a răspuns:

Nu exista efecte pozitive, ci doar negative.
Uite:
http://healthy.kudika.ro/......-cola.html

| doctorandus a răspuns (pentru xButterflyxX):

Articolul e o aberatie, una "alternativa" rau de tot. Daca ar fi asa cum spune, depedenta de heroina s-ar trata cu Coca Cola.

| doctorandus a răspuns:

In primul rand o cana de cola are cafeina cam cat 1/7 dintr-o cana de cafea. Asa ca trebuie sa bei foarte multa cola ca sa stai treaz. Pe urma, zaharul poate face rau dintilor si nu e recomandat diabeticilor, plus ca poate ingrasa. Aspartamul, din Cola Light sau Cola Zero este una dintre cele mai bine studiate substante si nu e cancerigen (cum se aude la radio sant). Se zice ca la diabet nu face bine sa consumi prea multi indulcitori. Cola are acid fosforic sau fosfat de sodiu, adica iti aduce fosfor in organism, ceea ce e util. Cafeina are efect diuretic doar in doze mari, de obicei un om nu consuma atata cafeina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Aceasta bautura are efecte negative mai multe decat pozitive.
Stiu un lucru ca daca pui o friptura(o bucata de carne)intr-un bol cu coca-cola va disparea in doua zile.E ridicol, dar asa este!laughing
De asemenea, coca-cola ajuta la eliminarea petelor si a neclaritatilor de pe parbrizul masinilor.
Cam atat pentru aceasta bautura destul de nociva pentru organismul uman!
Te pup!

| iullyan22 a răspuns:

Nici unul

| Dytzu1 a răspuns:

Energie care este produsa din : cofeina (folosita si in cafea )