| angela_pascuci a întrebat:

Ce efecte are consumul de Coca-Cola asupra corpului tau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dr.StomatologG.G. a răspuns:

Iti zic doar ce am vazut cu ochii mei: In anul 1 la facultate, UMF"Carol Davila" - stomatologie, la fiziologie am facut un experiment. Asistenta a pus o bucata de carne cruda de porc intr-un pahar si a umplut paharul pana la jumatate cu Coca-Cola. Dupa 24 de ore, la urmatorul L. P., ne-a aratat la toti ce era in pahar. Nu era nimic! Da, nimic! Cola, pe langa faptul ca are culoare neagra, acum era si mai neagra! Era plin de spuma si un negru inchis, inchis. Carnea, disparuse! Se topise! Daca n-ati avea ficat, exat asta vi s-ar intampla si voua dupa doar un pahar de cola, ne raspunsese asistenta, asa ca, think again ce beti...

49 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mie imi place si imi face bine. Incerc sa beau cat mai putina, dar in perioadele de mare efort intelectual ma ajuta datorita combinatiei optime de zahar si cofeina. Stiu ca e nociva, dar ma ajuta sa functionez. Nu pot sa beau cafea, imi da palpitatii si urasc gustul ei. Asa ca atunci cand nu razbesc cu ceai negru sau verde, trec pe Cola.

mlm
| mlm a răspuns:

Personal asupra mea are efecte negative, imi provoaca intepaturi la inima, nu pot dormi si ma doare capul ingrozitor.

Anna
| Anna a răspuns:

Ma doare stomacul, ma tine treaza, ma agita, dauneaza danturii.Am renuntat de mult la cola.Nu am nici un regret.winking

| psiholoaga a răspuns:

Niciunul, nu beau cola.

assiris
| assiris a răspuns:

Nocive. Citeste ce scrie pe sticla si imagineaza-ti ca toate acele substante se acumuleaza in timp in bila, pancreas, splina, ficat, rinichi si intregul organism. Eu prefer apa plata sau ceaiul facut de mine

doiny
| doiny a răspuns:

Coca-Cola pune in pericol sanatatea consumatorului.
Coca-cola contine ingrediente care, fie consumate repetat, fie prezente in bautura in cantitati peste limita admisa, confera dependenta sau induc boli. Autoritatile sanitar veterinare de la New Delhi care sustin ca au gasit în aceste bauturi racoritoare un nivel de pesticide mai mare decât limita permisa. Ingredientul care consumat periodic induce dependenta, si poate provoca stari de agitatie si insomnie este cafeina (40 mg/300 ml). Colorantii de sinteza sunt neurotoxici, alergeni avand ca efect inhibarea metabolismului zincului, iar aceste sucuri contin o cantitate mare de zahar rafinat, in jur de 110-120 de grame la un litru. Asta inseamna ca daca bei un litru de suc consumi 100 de grame de zahar alb. Acidul fosforic scade nivelul calciului atat la adulti cat si la copii.
In 2006 in Letonia Coca-Cola a fost interzisa in scoli, guvernul justificand aceasta decizia prin numarul in crestere de copii care sufera de obezitate. Colorantii si substantele artificiale pot provoca reactii alergice. Organismele copiilor sunt foarte sensibile la contactul cu produse chimice. Uniunea Europeana permite tarilor membre sa adopte legi pentru a proteja consumatorii de produsele care contin substante artificiale, cazul tarii baltice putand deservi drept exemplu multor altor natiuni.
Efectele nocive ale Coca Cola sunt ma pronuntate in cazul copiilor.
Avand in vedere faptul ca un copil este in stadiul de dezvoltare, acesta este mai vulnerabil decat un adult la unii factori daunatori externi. Copiii au nevoie de calciu pentru a-si intari structura osoasa. Acidul fosforic uneste calciul, magneziul si zincul din intestinul subtire, provocand o crestere a metabolismului. Proprietatile diuretice ale cafeinei intra in joc, calciul este evacuat, precum si magneziul si zincul ce erau destinate oaselor si apa. Sansele ca un copil sa ajunga obez cresc cu 1.6 pe fiecare pahar de bautura indulcita/ zi. De asemenea, un alt studiu afirma cresterea simptomelor de obezitate cu 7.5% la aceiasi copii, fata de scaderea cu 0, 2% la copiii care au fost controlati.
http://www.calificativ.ro/MITURI_LEGATE_DE_MULT_IUBITA_COCA_COLA-a4929.html

| bunica a răspuns:

Noi ne incarcam cu toxine si producatorii cu bani.

| miriam a răspuns:

Cele mai multe efecte sunt secundare datorita cofeinei pe care o contine si a acidului, oricum nu este benefica pentru organism mai ales ca pote produce dependenta

Janina
| Janina a răspuns:

Eu zic sa incerci singura... pune intr-un pahar cu cola un ficat de pui... dupa o perioada ficatul dispare, se distruge, imagineaza-ti ce se intampla cu stomacul tau.
renunta cola e un viciu!

| simona24 a răspuns:

Agitatie...insomnie.

| FlorinDiablo a răspuns:

Iti spune fratele tau consum cola de 5 ani n-am nici pe dracu vorba aia bat si *** ca masina de cusut! De 5 ani beau zi de zi!

| lulu_5281 a răspuns:

Coca-Cola este o băutură răcoritoare, comercializată în peste 200 de ţări. Este produsă de The Coca-Cola Company în Atlanta, Georgia, S.U.A. şi este denumită simplu, Coke (o marcă a The Coca-Cola Company în Statele Unite ale Americii din 27 martie, 1944) sau (în Europa şi America) sub denumirea de cola.

Gândită ca un tratament în domeniul medicinei, a fost inventată la sfârşitul secolului XIX. Aroma distinctivă de "cola" provine în principal din amestecul de zahăr, ulei de portocală, ulei de lămâie şi vanilie, restul ingredientelor având doar contribuţii minore. Firma producătoare, Coca-Cola Corporation, este cel mai mare consumator de extract natural de vanilie din lume. În prezent, Coca-Cola este cea mai consumată băutură răcoritoare din lume. Publicitatea masivă, gustul inconfundabil şi imaginea pozitivă asociată acestei băuturi o face cea mai vândută din lume. Unele persoane ajung să înlocuiască chiar cantitatea de apă din necesarul zilnic cu aceeaşi cantitate de cola. Am întâlnit persoane care mi-au mărturisit că sunt atât de dependente de această băutură, încât apa le creează dezgust. Una dintre cauzele obezităţii este consumul exagerat de băuturi carbogazoase, dar din nefericire, efectele acestor băuturi asupra sănătăţii nu se limitează doar la asta. Consecinţele sunt numeroase, iar oamenii de ştiinţă au început să publice studii care să ni le prezinte cât mai bine, cu toate că interesele economice îi obligă pe unii să păstreze tăcerea. Scriitoarea americancă Wade Meredith a publicat de curând un articol în care a prezentat efectul agresiv asupra organismului a unei băuturi cola în timp de o oră de la consum. Cam aceste lucruri se petrec în organismul nostru după ce savurăm o cola:

În primele 10 minute:

Echivalentul a zece linguriţe de zahăr sunt introduse în sistemul digestiv. Această cantitate acoperă 100% din doza zilnică recomandată. În mod normal unele persoane ar putea avea o senzaţie de greaţă, însă acidul fosforic conţinut de băutură face ca aceasta să nu apară.

După 20 de minute:

Toată cantitatea de zahăr ajunge în sânge, forţând pancreasul să elibereze o cantitate mare de insulină. Din cauză că nivelul glucozei din sânge este ridicat, ficatul este obligat să transforme surplusul în depozit de grăsime.

După 40 de minute:

Absorbţia cofeinei este completă. Pupilele se dilată, excitabilitatea neuronală creşte la fel ca şi tensiunea arterială, iar ficatul eliberează şi mai mult zahăr în fluxul sanguin.

După 45 de minute:

În organism creşte producţia dopaminei, o substanţă care acţionează la nivel neuronal, stimulând centrii ai plăcerii. Efectele acestei substanţe sunt similare cu cele ale heroinei şi prin acest lucru se poate explica dependenţa de a bea cola.

După 60 de minute:

-Acidul fosforic ajuns in intestinul subţire se leagă de calciu, magneziu şi zinc, formând compuşi insolubili care împiedică absorbţia acestora. Situaţia este agravată de dozele mari de zahăr şi de îndulcitorii artificiali care cresc excreţia urinară de calciu. Efectele se resimt la nivelul oaselor şi dinţilor a căror densitate scade.

-Şi proprietăţile diuretice ale cofeinei au un rol important în eliminarea calciului din organism, a unor electroliţi şi a apei.

-Pentru că glucoza din sânge creşte şi scade foarte brusc, se instalează o stare neplăcută de irascibilitate şi uneori lentoare.

-Având în vedere că apa din conţinutul băuturii se elimină foarte rapid, hidratarea organismului este aproape nulă.

Acestea sunt efectele unei singure doze de cola, dar imaginaţi-vă ce înseamnă consumul cola zi de zi, săptămână după săptămână! De aceea o idee foarte bună este aceea de a redescoperi sucurile naturale proaspete, ceaiurile neîndulcite sau chiar apa.

Ingredientele unei băuturi cola:

1.Apa carbonatată

2. Sirop de porumb

3. Caramel –colorant şi aromatizant de culoare brună obţinut prin încălzirea zahărului, de obicei, a siropului de porumb. Poate fi prelucrat cu amoniac şi sulf, pentru a-i intensifica culoarea.

4. Acid fosforic - un produs incolor, inodor, produs din piatra de fosfat (nu un produs alimentar). (Poate duce la pierderea calciului din oase şi a eroziunii dinţilor. Poate provoca osteoporoză. Este asociat cu afecţiunile renale şi apariţia pietrelor la rinichi.)

5. Arome naturale- substanţe care nu sunt obţinute chimic, extrase prin procedee fizice din plante sau animale.

6. Cafeina - compus amar, de culoare albă, cristalin, stimulent psihoactiv.

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Agitatie,uneori nu poti sa adormi :-s, cand esti la menstruatie curge mai mult si ai dureri mai mari de burtasad

| opium a răspuns:

Iti otraveste ficatii.

| smile20000 a răspuns:

Mama mea si nasul lucrau la cola si mie mi-au spus ca de fapt pe ambalaj sunt scrise doar putine din aspectele negative de ex pe ambalaj scrie ca iti gaureste matele? si asta la doar un pahar de cola cei care zic ca cola e buna si ca beau exesiv o sa ii vad intr-o zi punand intrebari de genu : '' am probleme cu ficatul si imi trebuie mai stiu eu ce '''

| Paty7 a răspuns:

Buna.happy Pe min ema doare ingroozitoor capul am stare de voma si ametesc.

| hiperkevin a răspuns:

Pai eu personal nu prea beau am facut un experiment cu un ficat de pui pus in coca cola timp de trei zile am masurat ficatul si la inceput a avut 5 cm lungime si 2 latime dupa 3 zile avea doar 2 cm lungime si 0, 5 cm latime deci cola este foarte daunator atat ficatului cat si la restul corpului

| Piuliță a răspuns:

Te exciti de cate ori bei cola

| Laviy a răspuns:

Nu am nimic de la cola, doar ca nu imi place foarte mult si beau mai rar. Beau mai mult Fanta de Struguri. Cola beau cand mi-e rau sau ma doare capul si ma ajuta. Sau cand vreau sa stau treaza mai multbig grin

| picolini a răspuns:

Din cauza acestei bauturi nocive si a stresului. am facut spasmofilie. si nu e deloc placut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu beau cola de vreo 10 ani si am avut perioade in care am reusit sa ma las insa odata iesit la suc cu prietenii si neavand altceva de comandat am cazut iar in plasa si am inceput sa beau din nou, ajungand pana la 4 L / zi, moment in care mi-am zis: stop. Primele 2 saptamani au fost foarte dificile insa mancand multe legume si salate si band multe lichide naturale am reusit sa ma las. Starea mea de sanatate sa imbunatatit simtitor dupa o luna. Sfatul meu e sa nu mai beti cola pentru ca e o otrava care isi face efectul in timp distrugandu-ti organismul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu a stari de ameteala...parca imi vine sa vars. c sa fac? nu beau mult cola... dar si de la pepsi mie rau.contactati-ma.mary.mumusyck.id meu.papwp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la cola si tutun ti se srika si dinti ca ti se face tartru pe dinti si ti se imbolnaveste ficatu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

UMF"Carol Davila" - stomatologie, lti zic doar ce am vazut cu ochii mei: In anul 1 la facultate, UMF"Carol Davila" - stomatologie, la fiziologie am facut un experiment. Asistenta a pus o bucata de carne cruda de porc intr-un pahar si a umplut paharul pana la jumatate cu Coca-Cola. Dupa 24 de ore, la urmatorul L. P., ne-a aratat la toti ce era in pahar. Nu era nimic! Da, nimic! a fiziologie am facut un experiment. Asistenta a pus o bucata de carne cruda de porc intr-un pahar si a umplut paharul pana la jumatate cu Coca-Cola. Dupa 24 de ore, la urmatorul L. P., ne-a aratat la toti ce era in pahar. Nu era nimic! Da, nimic! Cola, pe langa faptul ca are culoare neagra, acum era si mai neagra! Era plin de spuma si un negru inchis, inchis. Carnea, disparuse! Se topise! Daca n-ati avea ficat, exat asta vi s-ar intampla si voua dupa doar un pahar de cola, ne raspunsese asistenta, asa ca, think again ce beti...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te caci pe tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psi eu beau cola de cel putin zece ani, aproape in fiecare zi, si dk nu beau, nu am stare, am ajuns dependenta, si sincera sa fiu nu a avut niciun efect secundar nimic, nu mi-e rau, nu tremur, nu nimic...acum nu stiu de voi, depinde de organismwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Angela pascuci se pote trata cu ceai de zmeura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii foarte buna!