| angela_pascuci a întrebat:

Ce efecte are consumul de Coca-Cola asupra corpului tau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dr.StomatologG.G. a răspuns:

Iti zic doar ce am vazut cu ochii mei: In anul 1 la facultate, UMF"Carol Davila" - stomatologie, la fiziologie am facut un experiment. Asistenta a pus o bucata de carne cruda de porc intr-un pahar si a umplut paharul pana la jumatate cu Coca-Cola. Dupa 24 de ore, la urmatorul L. P., ne-a aratat la toti ce era in pahar. Nu era nimic! Da, nimic! Cola, pe langa faptul ca are culoare neagra, acum era si mai neagra! Era plin de spuma si un negru inchis, inchis. Carnea, disparuse! Se topise! Daca n-ati avea ficat, exat asta vi s-ar intampla si voua dupa doar un pahar de cola, ne raspunsese asistenta, asa ca, think again ce beti...

49 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu 1 am 17 ani beau cola dela 6 ani, 2 litri la 2 zile apa cred ca beau odata la luna casa iau medicamente de 2 ani si am fost la control ficatu etc sunt ca tunurile scoase din productie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca bem cola putem sa facem pietre si nisip la rinichi si gastrita. EU sunt o consumatoare de cola de aproape 6 ani nu am incetat sa beau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consumul de cola este foarte periculos pentru ca ne distruge ficatul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu beam cate 2-3 sticle pe zi, ajunsesem foarte rau palpitati la inima ameteli (vedeam negru in fata ochilor si eram aproape inconstient dar imi reveneam de multe ori puteam sa cad sa ma lovesc grav ) ma dureau oasele ficatul si inima, respiram greu uneori seara ma trezeam cateodata ca nu mai respiram, am renuntat la coca colo de mult nici nu stiu cand am renuntat, nu era o dependenta pentru mine, nu e deloc greu trebuie sa ai si vointa daca vrei sa faci cevabig grin dar in cazul meu a fost doar asa mi-am zis nu mai consum si gata, acum sprite stiu ca nici ala nu e mai stralucit dar totusi riscul e mai mic decat la coca cola

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Povesti si iar povesti. daca ar avea efecte negative asupra corpului uman ar fi interzisa, nu?! orice consumat in cantitati mari nu e bun, dar nici chiar asa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ah,m-ati speriat :-s.Nu mai beau Cola, trec la Trompi big grin.

| Autumnfeelings a răspuns:

Veti bea o Coca-Cola sau un Pepsi in sanatatea noastra?

Ce este mai bun decat sa fie insotit pranzul nostru sau pizza de la cina de o Coca-Cola rece? Racoritoare, digestiva si mai ales? "fara de moarte". Nu cumva insa, in spatele acestora se ascunde ceva? Exista ceva ce nu stim? Ce este, in fine, acest lichid negru spumant pe care-l numim Coca-Cola? Cititi?
- In multe state ale Statelor Unite ale Americii politistii cara doua galoane de Coca-Cola intr-un camion ca sa curete sangele de pe drumuri in urma accidentelor.

- Daca puneti o friptura (o bucata de carne) intr-un bol cu Coca-Cola va disparea dupa doua zile.

- Ca sa curatati o toaleta turnati in scoica WC-ului o Coca-Cola si lasati "cunoscutul gust" sa stea pentru o ora dupa care trageti apa. Se va fi curatat in mod impecabil si va straluci de curatenie. Acidul citric al Coca-Cola face sa dispara toatele petele colorante de pe suprafetele sticloase si de pe portelanuri.

- Ca sa scoateti rugina de pe aparatoarele cromate ale autovehiculelor frecati cu o bucata de folie de aluminiu mototolita si inmuiata in Coca-Cola.

- Ca sa curatati contactele (polii) unei baterii auto de coroziuni varsati peste acestea o Coca-Cola.

- Ca sa slabiti un surub ruginit (cu piulita) puneti deasupra lui o carpa inmuiata cu Coca-Cola pentru cateva minute. Petele de rugina, in general, se inlatura dintr-o singura miscare daca puneti peste acestea o carpa inmuiata cu Coca-Cola.

- Ca sa scoateti petele de grasime de pe haine adaugati o Coca-Cola in masina de spalat impreuna cu detergentul si demarati programul normal de spalare. Coca-Cola ajuta la eliminarea petelor. Sau la spalatul cu mana, varsati Coca-Cola peste pata impreuna cu detergentul si apoi frecati in mod ciclic.

- De asemenea, Coca-Cola ajuta la eliminarea petelor si neclaritatilor de pe parbriz.

- Coca-Cola are acid fosforic cu pH 2, 8 (3, 4 dupa altii!) Poate sa dizolve un cui in timp de patru zile. (PH-ul are valori cuprinse intre 1 pentru acizi si 14 pentru baze. Un pH de 7 se considera neutru.)

- Ca sa se transporte principala solutie concentrata de Coca-Cola ar trebui ca si camionul-transportor (cisterna) sa utilizeze semnul "Hazardous Material", care inseamna "Produs de mare pericol".

- Firmele care dispun de Coca-Cola o folosesc ca sa curete motoarele camioanelor lor de mai bine de douazeci de ani!

Acest produs il bem!

Normal ca-l folosim si pentru a curata petele noastre.

Si pe deasupra platim pentru asta! Corect?
Informativ :

- Valoarea medie pentru aciditatea racoritoarelor gazoase este de 3, 4. Aceasta cantitate de acid este suficient de puternica ca sa dizolve dinti si oase! Corpul nostru inceteaza sa mai? construiasca? oasele aproximativ la varsta de 30 de ani. Dupa aceasta varsta oasele incep sa se dizolve in fiecare an prin intermediul urinei noastre, depinzand insa intotdeauna de aciditatea mancarii pe care o ingeram. Calciul diluat ajunge in artere, in vasele sanguine, in piele, in tesuturi si in diverse organe (in rinichi rezultatul este formarea pietrelor renale).

- Racoritoarele nu au deloc elemente naturale (in comparatie cu vitaminele si apa naturala). Contin mult zahar, au o mare aciditate si coloranti. Multi oameni prefera sa bea bauturi gazoase dupa fiecare masa. Va imaginati care este consecinta?

- Consecinta?!

- Corpul nostru are o temperatura indicativa de 37 grade Celsius pentru procesul digestiei enzimelor. Temperatura racoritoarelor gazoase este cu mult mai scazuta de 37, de mult ori apropiata de zero grade. Aceasta diferenta de temperatura are ca rezultat influentarea procesului de prelucrare a enzimelor si generarea stresului in sistemul nostru digestiv determinand ca acesta sa digere mai putina mancare. In realitate mancarea fermenteaza. Mancarea fermentata genereaza mirosuri urate, gaze, putreziciune si toxine, care sunt absorbite de catre intestine si astfel intra in sange de unde se distribuie in intregul organism. Aceasta raspandire a toxinelor contribuie la generarea diferitelor boli.

Cateva exemple:

- Acum cateva luni a avut loc un concurs la Universitatea din Delhi : "Cine va bea mai multa Coca-Cola?" Castigatorul a baut 8 sticle si a murit pe loc din cauza supra-dozei de "bioxid colorant" (cernelat) in sange si a lipsei oxigenarii. De atunci, decanul a interzis categoric racoritoarele gazoase la bufetul universitatii. - Cineva a pus un dinte spart intr-o sticla cu Pepsi-Cola; in timp de zece zile acesta s-a dizolvat! Dintii si oasele sunt singurele parti umane care raman intacte destul de mult timp dupa moartea noastra.
Va imaginati ce poate face aceasta racoritoare sensibilelor noastre intestine si in ce hal poate ajunge interiorul stomacului nostru?

Calduros apel catre toti :

Trimiteti acest mesaj tuturor prietenilor vostri astfel incat sa largim informarea referitoare la ce sunt racoritoarele gazoase.

| Tiberius a răspuns:

Eu beau multa cola si n-am absolut nimic

| WyndFTW a răspuns:

Eu beau ocazional big grin prefer apa sau ceaiu (ma relaxeaza cand e cald)...

| Ionela78 a răspuns:

Eu am facut un experiment.am pus un cui ruginit intr-un pahar de cola si dupa un timp rugina s-a dus si cuiul sa mai subtiat.

| Edward121 a răspuns:

Gust bun, si pofta de viata laughing

| SelenaGomez_1698 a răspuns:

Nu prea bune :exact cum a zis Dr stomatolog

| RaPpErBoY_7155 a răspuns:

O sa te invat cum sa iti dai tu seama o sa incep : dai fuga la macelarie cumperi o bucata micuta de ficat, o sticla mica de cola de la magazin si pui cola intr-un pahar si pui bucata de ficat in pahar o lasi toata noaptea acolo si dimineata o sa vezi cum arata sper ca ti-am fost de ajutor

| Anamaria97_2847 a răspuns:

Pune o bucata de carne intr-un pahar de cola si vei vedea cum carnea se descompine

| Hachiko_3659 a răspuns:

Atunci cand o beau, uneori simt ca imi ramane in piept si doare putin. in rest nu am nimic, pentru ca beau destul de rar.happy

| AlinFifty a răspuns:

Eu beau 2, 5 litri de cola pe zi gandeste-te ca beau apa doar daca nu mai am cola si banii sa imi cumpar straight face.
Sincer cred ca sunt dependent.

| melonpie a răspuns:

Insomnii si agitatie

| djboboinLA a răspuns:

Eu beau cola de 7 ani si acum am 13.Pana acum nu a avut niciun efect asupra mea.Ma simt bine si imi da energia de care am nevoie.Am incercat o perioada insa nu m-am putut abtine.

| Rocky_1177 a răspuns:

Deci eu fac ceva sport in fiecare zi si nu obisnuiesc sa beau cola sau pepsi dar daca mai e vreo ocazie sa zic ca mai beau si eu o sticla. Cand am baut aproximativ jumatate de litru de cola, cand am inceput sa alerg, a inceput sa ma doara splina si ficatul deci ceva nu era in regula pentru ca nu m-au durut niciodata cand alergam...

| Marin_David_1996 a răspuns:

Frate cola pe mine personal n-are nici un efect happy sunt imun la ori ce tip de cocaina si energizant pot bea minim 10 cuti de monster pe zi fara sa am nimic! ce sa mai zic de colo fara efect imi place doare gustulwinking si beau aproape in fiecare zi! consumn cola de 8 ani de zile si energizante de 12 ani si am doar 18 aniwinking