| anonim_4396 a întrebat:

Ce efecte poate avea stresul asupra corpului uman?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| carminaburana43 a răspuns:

Tot ceea ce-ti poti inchipui. Dau exemplu pe sotul meu:tiroida cushingoida (nu poate slabi are deja de 14 ani 150 kg)asociata cu diabet, asociata cu tensiune mare...in rest ca in raspunsul lui Sorin...

| ele30 a răspuns:

Multe efecte si toate negative dar asta e viata incearca sa te destinzi din cand in cand

| Ruxy a răspuns:

Multe...eu spre exemplu m-am ales cu migrena si anxietate usoara... cel mai rau e cu durerile de cap.

| alma a răspuns:

Aproape toate bolile in special cele cronice sunt asociate cu stresul.

| sorin a răspuns:

Numai efecte negative de la slabit pana la sinucidere

| marsy a răspuns:

Slabitul. cel mai fregvent efect

| mariaale a răspuns:

Corpul uman este pregătit să facă faţă stresului pe termen scurt, dar dacă această stare de alertă se menţine pentru o perioadă lungă, îl face vulnerabil în faţa unor probleme serioase de sănătate. Potrivit şefului Clinicii Puls, dr. Laurenţiu Luca, supărările afectează inima, sistemul muscular, digestia, sistemul respirator şi cel nervos, lăsând urme adânci nu doar în organism, ci şi pe chipul nostru.