| lonelyloser0 a întrebat:

Ce este insuficienta hepatica? Care sunt cauzele si simptomele insuficientei hepatice? O explicație mai clara va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| relian a răspuns:

Pe scurt dereglarea functiilor ficatului.Ficatul in organism indeplineste anumite functii,adica face anumite chestii,are cateva joburi ce trebuie sa le faca.
Ei poate apare o dereglare si el nu-si mai face treaba.E o chestie destul de naspa pentru ca ficatul are ceva joburi foarte importante si fara de care organismul nu poate functiona.

Care sunt cauzele? O cauza clara ar fi consumul zilnic si exagerat de alcool, asta se stie sigur.
Alta cauza ar putea fi genetica, adica sa mostenesti un organ mai slab, iar pe masura ce trec anii incepe sa scartie si da rateuri.

Simptome is f multe, dar chestii de genul asta nu vii pe TPU sa pui tu sau altcineva diagnostic, mergi la o clinica faci control si aia or sa iti zica cum sta treaba.