| Iasmiiiiiiiii a întrebat:

Ce este Sindromul Down?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Babydoll_4700 a răspuns:

Sindromul Down este o boala genetica, cromosomiala.
CARACTERISTICILE SINDROMULUI DOWN:
- tonus muscular scazut (hipotonie), laxitate ligamentara;
- fata mai lata, radacina nasului mai evazata, fisurile palpebrale orientate mai spre superior, gura mica;
- urechi mici;
- diametrul capului redus (de obicei nu este vizibil);
- git mai scurt;
- mina mai mica, degete mai scurte;
- dezvoltare intirziata;
- retard mental;
- malformatii congenitale frecvente: malformatii cardiace (in 40% din cazuri), digestive (in 10% din cazuri), oculare;
- tulburari metabolice, imunologice.

Nu toti copiii vor avea toate semnele enumerate mai sus. Severitatea bolii depinde de setul cromosomial al copilului.

1 răspuns:
| CRlSTIAN a răspuns:

Probabil intrebarea asta ai pusa pentru ca ai fost nevoit sa mergi cu sotia la un test, eu am fost nevoit, daca sti englez aici gasesti tot despre el http://en.wikipedia.org/wiki/Down_syndrome