| Zebub a întrebat:

Ce e ala sindromul Down?

Răspuns Câştigător
| Ciprian16 a răspuns:

Sindromul Down este o boala genetica ce afecteaza omul si consta in prezenta a 47 de cromozomi in loc de numarul normal de 46 de cromozomi. Potrivit definitiei din Dictionarul Explicativ Roman, cromozomul este "corpuscul al nucleului, purtator al caracterelor ereditare, care se formeaza in timpul diviziunii celulei si care este variabil ca forma la fiecare specie."

Cauze, efecte si factori de risc

In cele mai multe cazuri, sindromul Down apare cand exista o copie a cromozomului 21. Aceasta forma a sindromului Down se numeste Trisomia 21. Prezenta unui cromozom in plus cauzeaza problemele in modul in care se dezvolta atat corpul, cat si creierul. Sindromul Down este cea mai frecventa cauza unica de malformatii congenitale umane.

1 răspuns: