| TrollingFace a întrebat:

Ce este un vis lucid?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulikka a răspuns:

Este un termen ce desemnează un vis în care persoana care visează este conștientă că viseză și că visul este în curs de desfășurare. În timpul viselor lucide, există posibilitatea de a exercita control conștient efectiv asupra mediului, personajelor și tuturor caracteristicilor acestora, precum și realizarea unor lucruri care sunt imposibile sau foarte puțin probabile în realitatea fizică a stării de veghe. Visele lucide sunt cel mai adesea extrem de realiste prezentând și o ascuțire a acurateței simțurilor celui ce are visul lucid.
Visurile lucide încep într-unul din următoarele moduri. Unul este așa numitul vis lucid inițiat în vis (conform noțiunii din engleză, dream-initiated lucid dream, abreviere, DILD), care este inițiat ca un vis obișnuit, după care, la un moment dat cel ce visează realizează că visează. Celălat mod este numit vis lucid inițiat în starea de veghe (conform noțiunii din engleză, wake-initiated lucid dream, abreviere, WILD), în care subiectul trece direct din starea de veghe în starea de vis fără nici o (aparentă) discontinuitate în conștientizarea întregului proces.[1][2]
Savanți precum Allan Hobson, conform abordării sale neuropsihologice a viselor lucide, au ajutat substanțial la plasarea explicației acestor vise pe un teren mai solid și mai puțin speculativ.

3 răspunsuri:
| ZoeyMe a răspuns:

Ca sa nu te plictisesc cu,, copy-paste'' de la alte siteuri iti voi spune ca intr-un vis lucid,, te trezesti'' intr-un vis.Nu visezi ca te trezesti ci realizezi ca visul chiar este un vis.Eu am avut 3-4 vise lucide, insa de fiecare data ma speriam si ma trezeam dupa cateva secunde.
Pentru a intra in starea de vis lucid va trebui sa adormi cu gandul ca in vis trebuie sa-ti privesti mana. In momentul in care reusesti asta iti vei aduce aminte ca visezi. La inceput te vei trezi de fiecare data. Mai tarziu iti vei impune sa ramai in starea de vis, constient de treaba asta. Asta-i inceputul. Cu timpul vei invata sa-ti controlezi visul, sa zbori, sa treci prin ziduri.etc.
Oricum.nu iti va iesi intotdeauna.Eu am visat lucid involuntar.

| wintage a răspuns:

Inception happy

| FlorentinaM a răspuns:

In care poti vedea ft clar