| AntoniaOrman a întrebat:

Ce exercitii fizice sunt bune cand vrei sa slabesti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Cu cat mai grele si mai lungi cu atat mai bune! Poti face orice, numai efort fizic sa fie!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Saltul peste masa.

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Toate, dar sa aiba repetari multe si sa nu le faci cu greu, adica sa le faci lejer, sa iti permita sa faci multe ridicari sa se topeasca grasimea.

| vladutzumuresan1996 a răspuns:

Alergari, abdomene, si niste sporturi care iti plac.

| FeriFerika a răspuns:

Cele mai bune exerciti sunt cele care iti solicita un muschi sau grup de muschi mare
cu cat este mai mare muschiul solicitat cu atat slabesti mai mult
si efortul trebuie sa fie nu unul scurt si sa te epuizeze, trebuie sa dureze cat mai mult si sa te solicite atat cat sa rezisti o perioada mare de timp fara sa tragi in ultimul hal de tine...
picioarele parerea mea sunt cele mai in regula sa le lucrezi atunci cand vrei sa slabesti
si important sa ti cont cand faci exercitiile trebuie sa beii multa apa si sa transpiri cat mai mult... daca nu transpiri posibil sau mai mult ca sigur nu sunt bune exercitile care le faci...
fa genoflexiuni pune folie de ceolofan peste burtica, ajuta!
si alearga daca ai timp si conditie fizica cat de cat buna...
alearga sau mergi cat mai multwinking spor la traba numai scriu ca trebuie sa plec, daca mai ai nevoie de ceva intreaba-ma

| RAY a răspuns (pentru FeriFerika):

Care muschi care este socilitat? ai impresia ca tot corpul are un singur muschi?

| RAY a răspuns (pentru FeriFerika):

Sportul nu slabeste,ceea ce slabeste se numeste limitarea caloriilor asa slabesti, manca mai putin evita sa manci mult, ia-ti un jurnal scrie tot ce manci uitate in el ce manci, manci cu bun simt, evita sa manci gras multa carne,grasime,dulciuri etc trebuie sa manci putin eu asa eram foarte slab pana am mancat mult si m-am ingrasat nu ca inainte faceam sport,sportul e foarte sanatos il faci pentru ca creste metabolsmul ceea ce face sa faci muschi si sa arzi mai multe calorii,ce poti manca mult sunt legume multe salate,brocoli,rosi, morcovi, sfecla rosie etc ce recomand e carnea ca tine de foame destul de mult si ceai verde ca te va constipa, nu evita grasimea gen slanina da cu limita, ascultama pe mine daca vei manca mai putin vei slabi, ce recomand eu
https://www.youtube.com/watch?v=fcN37TxBE_s

eu faceam dimineata, multa bafta apoi ridicam 2 gantere ca culturismul creste metabolismul nu cardio sa stii
2 gantere de 5k nu-i mult
fa sport in mod placut, joaca-te volei ce isi place, plimbate pe jos

| FeriFerika a răspuns (pentru RAY):

La ce te referi... daca nu m-am exprimat bine sau daca am gresit te rog sa imi spui, nu face pe desteptul pentru ca nu esti, sfatul pe care l-am dat este corect si bun daca ai tu altul te rog sa il spui, si daca faci sala sau ai cunostinte cat de cat despre ea si nu sti ca poti sa lucrezi un singur muschi (izolat) sau un grup sa stii ca trebuie sa mai invetiwinking, daca team ofensat cu ceva imi cer scuze, dar nu mai face pe desteptul si rezolva problema (zic asa in general nu neaparat acum)... bafta!

| RAY a răspuns (pentru FeriFerika):

Cele mai bune exerciti sunt cele care iti solicita un muschi sau grup de muschi mare

asta ai afirmat tu acuma, nu ma dau inteligent fii calma, de cand slabirea tine cont de asta? sti ce e metabosmul? muschi i antrenezi prin culturism nu prin cardio, prin cardio arzi carbohidtrati ca prima energie ca apoi grasimea, culturismul antreneaza muschi ceea ce e foarte bine

| FeriFerika a răspuns (pentru RAY):

O sa fiu sincer cu tine si o sa iti spun ca am citit doar inceputul raspunsului tau si singurul gand pe care l-am avut a fost ca atunci cand faceam sala aveam 4 sau 5 mese pe zi si pot sa zic fara nici un pic de exagerare ca mancat la o masa carne foarte multa cam 4 sute de grame, mancam cam 3 sute de grame de ore, mancam o suta doua de grame de branza manca 3 sau 4 oua mancam cartofi prajiti cam inca 3 sute de grame, dupa asta stateam poate o jumatate sau o ora si venea desertul care consta in cereala un bol mare cu lapte gras, mancam cam jumatate de tableta de ciocolata, mancam 3-4 mere, 2-3 banane, struguri si multe altele, si asta de 4 sau 5 ori pe zi, asa ca in cazul meu iti spun ca sportul te ajuta sa nu te ingrasi, poate ca in alte cazuri ai dreptate dar in al meu nu... scuze!

| FeriFerika a răspuns (pentru RAY):

Ok prietene scuze, eu o stiu pe a mea tu pe a ta, nu vreau sa ne certam din o prostie, e frumos ca vrei sa ma aduci pe calea buna si sa imi spui ce crezi ca e corect si mai bun pentru mine, serios chiar iti multumesc... dar asta e conceptia mea, asa gandesc eu si nu poti sa ma schimbi, dar e onorabil ca incerci, te salut si iti urez o seara buna si sa stii ca e bine si imi place ce faci... doar ca eu am metoda mea de slabire mentinere a sanatati si alte tampenii din astea laughing). te salut!

| RAY a răspuns (pentru FeriFerika):

Normal ca nu te ingrasai ca ardeai ceea ce mancai, plus ca mancai proteine ceea ce sunt foarte bune, sanatoase, saptamana trecut am cunoscut pe cineva care mi-a zis ca manca mult si a e slab, slab de tot la 1, 80 are 65 de kg si cica manca la fast food, pentru un barbat e aiurea asta plus ca nu face sport deloc, uni au metaboslim rapid alti mai incet, uni macam cu limita alti fara limita, nu trebuie sasi ceri scuze eu nu am vrut sa te contrazic

| Stefan2016 a răspuns:

Abdomenele sunt cele mai indicate daca vrei sa slabesti