| lynysyk a întrebat:

Ce faceti cind va doare capul?(numai nu pastile)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Depinde unde te doare: la ceafa, apas punctele (GB20) de pe laturile cefei, daca este in regiune occipitala, apas puntele Taiyang de la tample, daca este tot capul sau migrena apas punctele LI4 dintre degetul mare si aratator. In sfarsit, fac urmatorul exercitiu de respiratie: imi inchipui o minge de pingpong plina cu energie care este in punctul Dantian (la o palma sub ombilic); inspir ducand mingea usor printre picioare si in sus pe sira spinarii pana in crestetul capului (Baihui); expir ducand mingea de la baihui la Dantian. Continui timp de 2-3 minute. Sfaturi eu mai am, dar cred ca mai bine citesti si prin carti.

| Vizitiul a răspuns:

Unul dintre motive poate fi stresul cotidian, oboseala cumulata, singurul antidot este repausul (somn de voiehee hee.)

| MisterKat a răspuns:

Pe mine cand ma doare capul si sunt acasa, ma culc, dorm.
Cand sunt in oras, stau undeva la umbra si incerc sa inchid ochii pentru cateva momente, iau castile din urechi, inchid muzica de la telefon si incerc sa respir adanc.
Cel mai bine este sa iei un Nurofen...

| miauu a răspuns:

Maseaza-ti degetu mare de la mana

| carmensytah a răspuns:

Depinde de ce te doare, cauzele pot fi multe, faptul ca nu mamanci atunci cand trebuie, tensiunea...si daca nu vrei pastile poti sa iti cumperi fiole de algocalmin.

| dtte a răspuns:

Pe mine ma doare destul de des capul! Daca sunt acasa, fac o baie fierbinte in care pun cateva picaturi de ulei pentru aromoterapie! Am invatat de asemenea sa folosesc autosugestia, poate suna prostesc dar pe mine ma ajuta foarte mult! In rest, imi mai strang capul cu o bandana, imi mai fac un "masaj"la tample si cam atat! Incerc sa evit pe cat pot pastilele!

| kamikaze a răspuns:

Te dai cu capu de pereti, la mine a functionat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incerc sa ma relaxez, sa dorm un pic, sa ma plimb in parc si mai ales, beau un ceai dulce de tei cu coada soricelului, este foarte bun deoarece este natural, si trece garantat