| joy a întrebat:

Ce faceti sa aveti parul lung si sanatos? Cum il intretineti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alexandra1993 a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa te vopsesti pentru ca vopseaua arde firul de par dar daca ai luat aceasta hotarare foloseste o vopsea mai calitativa. Parul vopsit se deterioreaza daca il speli cu apa fierbinte trebuie spa; at cu apa calduta. Incearca sa te speli pe par o data la 4-5 zile deoarece dca te speli mai des acesta se va ingrasa mai repede pentru sa porii se deschid (cand pielea capului este expusa la apa) si astfel vei avea mai mult sebum.Trebuie sa iti tunzi varfurile cel putin o data pe an.

10 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Incerc sa am si eu un par lung de ceva timp, dar nu-mi iese.Am trecut la indelunga rabdare.Cineva mi-a spus sa nu ma mai stresez, o sa creasca mai repede cand nu ma mai gandesc la asta! Parul lung trebuie sa-l tunzi la varfuri 1 data pe luna si sa mananci alimente care contin proteine, minerale si vitamine.

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Il tund de vreo 2 ori pe an, dar nu scurtez mult din el, il spal o dat pe saptamana, maxim de 2 ori(daca as sta in fum de tigara sau daca as fuma l-as spala mai des) folosesc sampon, balsam, masca si tratament pentru par de fiecare data cand il spal, folosesc ulei pentru par de foarte buna calitae, il pieptan doar cu perie din par natural, nu il usuc cu feonul, iar cand sunt pe plaja am grija sa mi-l prind intr-o coada la spate, care apoi mi-o invelesc efectiv intr-o esarfa, iar efectul e uimitor in primul rand ca nu imi arde soarele parul, iar apoi ca arata foarte bine prins in felul acela. Sunt blonda, iar de cate ori trebuie sa ma vopsesc merg la coafor, acasa stricandu-mi parul cu vopseaua care se gaseste in comert.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Eu il spal de 2 ori pe saptamana, o data la 2 luni merg la cuafor sa imi tai varfurile, folosesc un sampon bun, balsam, masca pentru par

| DenissaDeea a răspuns:

Cu foarte mare grija si importanta ii acord parului...pentru mine e un lucru de pret sa imi pastrez parul lung frumos si sanatos...imi spal parul o data pe saptamana din motivul(e mult prea lung)si sar rupe. folosesc numai sampoane de urzica si balsame pe baza de tarate de grau si sunt foarte multumita de aceste produse, o data pe an ii fac un tratament de trei luni pentru regenerare, hidratare, crestere, indesire si sunt foarte multumita de parul meu, vad cum lumea pe strada cand ies in oras intoarce capul si ma priveste, unele fete chiar ma intreaba in parc, servici etc.cu ce imi spal parul...

lolita
| lolita a răspuns:

Il tund de cateva ori pe an, (foarte putin varfurile) si la doi ani intotdeauna il tund cam 20 de cm.

| LittleZyzy a răspuns:

Cu ulei de ricin

| christian a răspuns:

Inca nu m-am hotarat sa-l las lunglaughing

| Sara2 a răspuns:

Sunt 2 ani de cand u am mai bagat vopsea in par...si si-a revenit....acum e fff puternic chiar daca il indrept cateodata cu placa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i fac nimic.il las sa creasca in voia lui fara a-l chinui cu diferite obiecte!