| Rusupaul1991 a întrebat:

Ce fel de artere apar in organism de exemplu cand ne taiem la un picior! exemplu avem un accident de munca si cade un bustean pe noi si ne fisureaza sau ne taie putin o artera dar hemoragia interna e usoara si nu nencesita spitalizare! cum se reface artera pe partea putin taiata? Sa zicem ca nu se poate reface prin autoreapararea arterei. Cum se reface? la partea taiata creste o alta artera si se ramifica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Ce fel de artere apar in organism de exemplu cand ne taiem la un picior!"

nu apar altele, îs tot cele de la naștere

"cum se reface artera pe partea putin taiata? " - vânătăile sunt hemoragii interne dar nu ale arterelor ci ale capilarelor

| relian a răspuns:

Daca ti se sectioneaza o artera la picior la revedere esti deja pe alta lume.Doar sa fii in spital si aia pregatiti cu de toate sa zici sa scapi.
Arterele is cele mai mari vase de sange din organism, cand tio taiat una, la revedere.

Arterele nu apar in organism cand te tai, ele is acolo deja? face parte din tine, fara nu existi.
Cind ai ce spui nu-s taiate artere, poate ceva vene mai micute.Alea se refac ele singure, se repara, se formeaza legaturi, se cauta capetele taiate, stie organismul singur ce sa faca.
Arterele is de regula protejate bine, bagate adinc, in muschi pe linga oase ligamente etc.doar la git is mai expuse.
Cind ai hemoragie interna scapi daca gemoragia poate fi reparata de organism sau doctor, altfel vorba cuiva, iti cinta popa noapte buna?

| alina2k18 a răspuns:

Daca artera e sectionata e nevoie de chirurgie vasculara pentru a o sutura, altfel iti canta popa la cap.
Daca te tai putin nu inseamna ca ai ajuns la artere, cel mai probabil vorbim de capilare.

''Vasele sangvine sunt acea parte a sistemului circulator prin care circulă sângele. Ele pot fi de trei tipuri: ARTERE, care duc sângele de la inimă, CAPILARE, care fac schimbul de apă și substanțe dintre sânge și țesuturi și VENE, care duc sângele de la capilare la inimă. ''