| anonim_4396 a întrebat:

Ce grupa sanguina voi avea daca tata are a2, iar mama are ab4?
Exista o metoda de calcul? Aratati-mi-o va rog!
Fundita!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista un mod de calcul, dar numai daca stii care este grupa de sange a tituror celor 4 bunici si a celor 8 strabunici. Altfel, e un calcul al probabilitatilor.
Iata-l: parintele cu grupa AB are combinatia genetica AB (doua gene dominante). parintele cu grupa A2 are combinatia genetica AA (doua dominante) sau A0 (o dominanta si o recesiva). Asadar, iata ce combinatii poti avea tu: AA, AA, AA, A0, BA, BA, BA, B0. Sunt 8 combinatii posibile, 4 care dau grupa A2 (deci ai 50% sanse sa ai A2), 3 care dau grupa AB4 (deci 37, 5% sanse sa ai grupa AB4) si una care da grupa B3 (deci 12, 5% sanse sa ai grupa B0). E complicat, dar vei invata la scoala in clasa a douasprezecea la genetica.
Pana la urma, cel mai probabil este sa ai grupa A2, dar poti avea orice grupa in afara de 01 (cu certitudine nu ai grupa 01)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum vei avea, nu te-ai nascut inca?

| mommyy a răspuns:

Mergi laun cabinet de analize medicale, iei o proba de sange si ceri sa ti se faca grupa si gata. e de pe o zi pe alta. poti merge si mara trimitere medicala si de costat nu costa mare lucru (aici ii cam 10 lei la cabinet particular). Tabelele sunt doar probabilistice