| anonim_4396 a întrebat:

Ce îmi recomandați pentru mătreață? În afară de șampoane anti-matreata că deja am încercat vreo cinci și nu mă ajută la nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ulei de cocos extravirgin. pui pe scalp, masezi 1-2 minute lași să acționeze 1-2h și după te speli pe păr DE 2 ORI CU ȘAMPON NEAPĂRAT

| relian a răspuns:

Head & Shoulders Classic Clean asta te scapa de matreata, asta daca e bun, ma refer daca e gacut ca si in Germania sau alta tara asa.
De ce zic asta? Pt ca am auzit in RO se aduc numai rebuturi laughing ambalaju este exact la fel ca peste tot, dar continutu la produsele ce se vand in RO lasa f mult de dorit.
Dar oricum incearca pe asta, o saptamana doua si vezi cum e.

| FreddieM a răspuns:

Piele descuamata, kile de matreata si bube-n cap, am scapat de ele cu samponul asta terapeutic. Sper sa gasesti ceva similar in tara.
https://www.amazon.co.uk/XHC-Therapeutic-Shampoo-300-ml/dp/B01J60JCSU

| Sonia822 a răspuns:

Mai incearca inca unul, uite asta: http://www.alegesanatos.ro/......-1524.html
Sau cauta-l in farmacii, uita-te pe spate care e substanta activa si prepar-o singur acasa.
Mai trebuie sa stii ca matreata apare ca urmare a unui soc emotional legat de o despartire nedorita, sau de o despartire brusca. Poate fi deces, poate fi iubire. Om/animal

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista posibilitatea sa nu ai matreata ci o descuamare a scalpului cauzata de uscarea lui, fenomen ce e destul de frecvent in perioada de schimbare a climei. Poti sa incerci un sampon nutritiv daca suspectezi ca asta ar fi problema : https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10045660

Exista totusi posibilitatea sa ai matreata dar ciuperca sa nu raspunda la ingredientul folosit. Ce sampoane ai folosit pana acum?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai dacă tot schimbi șamponul nu vei scăpa niciodată de măreață. Trebuie să începi cu un fel de șampon de la un producător anume si folosești toată viata. Spre exemplu eu folosesc numai Clear.

| Sbsbsb2001 a răspuns:

Poate ca nu e matreata ci doar ai scalpul sensibil si uscat iar pentru asta sunt bune SEMINTELE DE IN. Cam 3 linguri de seminte si o cana cu apa puse la fiert, dupa ce se raceste se strecoara, o sa aiba o textura gelatinoasa. Se da pe par (te axezi pe scalp) in loc de balsam.

| Jasmin3453 a răspuns:

Aceeasi problema a avut un prieten de al meu...el a scapat cu sampon pentru cai de la farmacia veterinara...incearca si tu nu e scum si efectul e uimitor