| iuliamo a întrebat:

Ce inseamna artroza? Habar nu amthinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Niccoollee a răspuns:

Artroza este o afecţiune în care cartilagiul se deteriorează şi devine mai moale şi mai subţire. Acest proces poate avea loc mai cu seamă la nivelul articulaţiilor gâtului, spatelui, genunchilor, şoldurilor, degetelor de la mâini şi de la picioare. Este o afecţiune reumatică cronică, cu evoluţie înceată, dar progresivă. Este cea mai des întâlnită şi afectează mai mult pe femei decât pe bărbaţi. La persoanele mai în vârstă, această diferenţă dispare, iar suferinţa poate fi întâlnită în proporţii egale la ambele sexe.

3 răspunsuri:
| Cαтєα21 a răspuns:

ARTROZĂ - boală articulară cronică de tip deformant