| Lari16 a întrebat:

Ce înseamnă urzeală? Chiar n-am habar.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Te referi Urzeala Tronurilor este?
In acest context urzeala inseamna
3. Fig. Intrigă, uneltire, complot.
Cam asta este ideea din serial, cine urmeaza si prin ce mijloace la tron.
Pentru celelalte sensuri avem acesta:
URZEÁLĂ, urzeli, s. f. 1. Ansamblul firelor textile paralele montate în războiul de țesut, printre care se trece firul de bătătură pentru a se obține țesătura. 2. Fig. (Rar) Alcătuire, conformație, structură.

| Lari16 explică (pentru Simpatic):

Daaa, pentru Urzeala tronurilor întrebam. Multumesc mult!

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Intrigă, complot.

| minrest a răspuns:

Draga Lari, dupa cum vezi nu esti singura care nu stie. La o panza tesuta la razboi, urzeala se numea materialul de suport, care era de la inceput in razboi, iar ce se tesea pe el se numea batatura. Iar asta era valabil pentru orice panza, caci toate panzele se teseau la razboi.