Întrebare recomandată | Sisitta a întrebat:

Ce inseamna cand ti se ingalbenesc unghiile? e ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Posibil ai căpătat o micoză unghială, trebuie trată de un medic.
Te pup!

| TreiSurori a răspuns:

Dap,e de la oja.
Inainte sa te dai cu oja recomand un lac (orice fel) - eu folosesc lacul de la Rimmel London
apoi da-te cu oja si iar cu lac deasupra ( sa se vada frumos )
Dar inainte de toate lasa unghiile sa "respire" cateva zile apoi fa ce am spus mai sus.

pup.

| Tzukushi a răspuns:

Citeste aici articolul meu cu unghii ingalbenite

http://www.sfaturilemariei.com/......galbenite/

| lizy12iul a răspuns:

Nu,mie mi se ingalbeneau din cauza ojei..asa naturale nu mi s-a intamplat, mereu se ingalbeneau din cauza ca nu "respirau" si trebuia sa le sterg si sa le las cateva zile fara oja. eventual le mai dadeam si cu tratament..numai bine

| iccecrim a răspuns:

Ori ai ciupercă, ori de la fumat, ori nu-ți ajung ceva vitamine în organism, eu zic să nu îți faci griji, la mine tot erau galbene ceva timp, am consumat mai multe fructe și legume, și deloc E-uri și mi-au revenit! Încearcă să fii atentă la ce consumi și mănâncă mai multe fructe și legume roșii!

| Robertamirela23 a răspuns:

S-ar pute de la :
lipsa de calciu
anemie
de la oja daca te dai
ciuperca
iti recomand sa-ti faci analize

| Sebytzu_9214 a răspuns:

Ai ciuperca.du-te la farmacie si cere un unguent ceva...

| Sclipirici a răspuns:

Lasa-le fara oja o saptamana.S-au ingalbenit pentru ca le dai prea des cu oja...

| ellysiatatxD a răspuns:

Unghii galbene

Unghiile care capata o nuanta de galben ar putea ascunde mai multe probleme de sanatate. Printre cele mai frecvente se numara si ciuperci la nivelul unghiilor sau psoriazis. De asemenea, tenta galbuie ar putea fi data de fumat.

In mod normal, atunci cand ingalbenirea unghiilor nu tradeaza nicio afectiune mai grava, petele respective ar trebui sa dispara daca iti inmoi unghiile in lichid pentru curatarea protezelor dentare. Daca nuanta persista si este insotita de durere, cel mai probabil te confrunti cu o infectie fungica, asa ca prezinta-te la doctor.