| EvaTramell a întrebat:

Ce inseamna candida spp?
Urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SweetAl3x a răspuns:

Candidoza genitala sau infectia produsa de Candida spp. (usu. Candida albicans) la femei poarta numele de vaginita candidozica, iar la barbati balanita candidozica. Poate aparea in urma contactului sexual, dar nu numai. Practic Candida traieste pe mucoase, atat oral cat si genital (in general in zone umede, calde si putin oxigenate).
Este o candidoza datorata pierderii florei bacilare, se reface cu tratament adecvat.

| EvaTramell explică (pentru SweetAl3x):

Si se poate trata? E grava?

| SweetAl3x a răspuns (pentru EvaTramell):

De cele mai multe ori nu e grava. Se trateaza cu ovule si/sau antibiotice + spalaturi vaginale. Mergi la un doctor sa iti prescrie exact tipul de medicamente, e cat de cat simplu si destul de ieftin tratamentul. Cam toate fetele/femeile fac de cateva ori in viata de la: spalat prea des, prea rar, chiloti prea stramti, incomozi, antibiotice luate aiurea, etc...chiar si de la stres. Deci inevitabil, cam toate facem.

| EvaTramell explică (pentru SweetAl3x):

Am facut analizele si acolo am aflat ca am. Am gasit pe net ca apar de la contact sexual... Oricum acum sunt internata in spital, nu din cauza aiahappy.Dar iau injectii si antibiotice. Dar acel lichid care curge e de la ea? Mie imi curge in mod normal lichid di nala, inainte de menstruatie, dupa. Deci am tot timpul. Nu afecteaza organismul? Acele spalaturi vaginale in ce consta? Am aflat azi si m-a pus pe ganduri. Eu ma stresez foarte, foarte repede si poate si de la stres cum ai zis tu.

| SweetAl3x a răspuns (pentru EvaTramell):

Da, pai putin lichid trebuie sa fie in permanenta, ca sa se mentina umeda, ca altfel ar fi vai de noi laughing Dar in caz de candida, lichidul este mai abundent/mai vascos, scurgere albicioasa, grunjoasa sau usturimi ori mancarimi in zona vaginala. Spalaturile vaginale se fac cu irigator in care pui de obicei tantum rosa dizolvat in apa. Toata treaba e sa o tratezi din timp, pentru ca pana la urma e o "boala" si ca orice boala netratata nu duce la nimic bun.
Ps: Da, se poate lua si prin contact sexual, si daca ai fost depistata, doctorul da tratamente ceva diferite pentru ambii parteneri. Trebuie doar sa ii precizezi.

Alte răspunsuri
9 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Spp vine de la specie. Adica e vorba de oricare din cele 50 de microorganism din specia de fungi Candida. Aceasta specie e formata de microorganisme care traiesc in mod obisnuit pe piela si mucoasele umane, si care in anumite conditii (in special tratament prelungit cu antibiotice) duce la o boala numita candidoza (in general orala sau genitala).

| Byutza_Mariia_1999 a răspuns:

Vreau sa te intreb daca ai rezolvat problema...Si eu am aceeasi problema si nu stiu ce sa mai fac...