| ஐNoNameஐ a întrebat:

Ce inseamna si fii dislecsic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Inseamna sa nu poti citi, in special cu voce tare. Dislexicii nu pot lega sunetele intre ele, astfel incat sa poata forma cuvintele. Ei cunosc literele, pot pronunta sunetele aferente fiecarei litere, dar nu le pot lega intre ele.

1 răspuns:
| Dedeutza2o1o a răspuns:

E o boala care te face sa nu citesti bine sau asa ceva.