| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna termenul medical "ORL"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
luciana
| luciana a răspuns:

Asa cum au scris si cei anterior mie, inseamna popular : NAS, GAT, URECHI. Lucien.

leonardk
| leonardk a răspuns:

OTORINOLARINGOLOGÍE Ramură a medicinii care studiază anatomia, fiziologia și patologia urechii, a nasului și a laringelui.

regis
| regis a răspuns:

OtoRinoLaringologie - adica ramura medicinei care se ocupa de urechi, nas si laringe.
later edit: scuze, nu vazusem raspunsul anterior.

| Debb a răspuns:

O- Orto
R- Rino
L- Laringologie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

ORL= Oto-Rino-Laringologie
mai popular daca vrei: urechi-nas-gatwinking
Este o ramura a medicinii, asa cum sunt internele, dermatologia etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Otorinilaringologie