| LanguageMaster a întrebat:

Ce înseamnă termenul "for decizional"?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te referi la Parlament, in procedura ordinara/organica, e camera al carui vot are valoare decizionala si trimite legea la presedinte pentru promulgare. Votul primei camere sesizate, indiferent daca e de adoptare sau de respingere, nu e decizional si trimite propunerea legislativa la cealalta camera, al carui vot conteaza.

Ex: Senatul adopta o lege in calitate de prima camera sesizata, Camera Deputatilor, in calitate de for decizional o respinge, in situatia asta legea nu merge la promulgare.
Ex2: Senatul respinge o propunere legislativa, apoi Camera Deputatilor o adopta, in situatia asta, votul Camerei Deputatilor, care e for decizional conteaza si legea merge la promulgare.

1 răspuns:
| AlienThor a răspuns:

For (Organ de stat; autoritate) decizional (care are dreptul sa ia decizii)