| madalina_4238 a întrebat:

Ce inseamna un polip adenomatos la colecist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o tumora benigna, cu potential de malignizare.

| drpopa a răspuns:

Un polip este o formatiune benigna(necanceroasa) care se dezvolta in special la nivelul mucoaselor, riscul de a se transforma malign este mic pentru cei care se dezvolta in cavitatea nazala, dar si pentru cei situati in alte cavitatii, rezultatul sigur se stabileste prin punctie biopsie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

POLIPII ADENOMATOŞI sunt imagini hiperecogene, aderente de peretele vezicular, fără umbră posterioară şi fără cădere gravitaţională la schimbarea poziţiei pacientului. Dimensiunile polipilor sunt în general mici, sub 10 mm. Dg. diferenţial : neoplasmul vezicular şi calculii bilari.