| 291266 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o interpretare a aunui rezultat de biopsie. Am fost diagnosticata cu polip endocervical si supusa unei interventii de extirpare a acestuia. Imediat mi s-a facut si un chiuretaj biopsic si atat polipul cat si fragmentul chiuretat s-au trimis la anatomie patologica. Rezultatul suna astfel:
--polip adenomatos endocervical
--cheag fibrino-hematic incluzand fragmente foarte mici de endometru sclero-atrofic
Va multumesc foarte mult si va doresc multa sanatate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este vorba despre un endometru de menopauza, care nu mai primeste hormoni, dar care nu are leziuni precanceroase sau canceroase. Daca esti la menopauza, este un rezultat bun.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Vorbeşte cu un medic.
Sănătate şi ţie, s-auzim de bine.
Te pup!