| vladina a întrebat:

Ce leac "babesc" imi puteti recomanda pentru durerile de burta? Mereu ma apuca atunci cand sunt acasa si nu mai sunt in stare sa ma duc sa caut medicamente...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Daca te referi la dureri menstruale...si nu vrei sa-ti administrezi calmante (nurofen) poti bea ceai de tei indulcit cu miere, calmeaza si linisteste.
De asemenea, daca ai o perna electrica (nu stiu daca se mai fabrica) o tii pe abdomenul inferior, acolo unde doare.
Se poate folosi o sticla in care se pune apa fierbinte..., dar trebuie schimbata cand se raceste...
Daca e vorba de alte dureri, mai bine le aflii cauza la medic!

5 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Daca vei folosi ca regula sa nu amesteci prea multe alimente.
Sa tii cont si de timpi de digestie a diferitelor alimente si sa le consumi in ordinea cresterii timpului de digestie.(primul intrat primul iesit)
Sa nu mananci decat dupa minim patru ore de la masa anterioara.
Incearca sa mananci la ore fixe cat e posibil.
Mananca intotdeauna dimineata.
Incerci sa elimini apa de la robinet.
Sa nu bei apa imediat dupa ce mananci.
Incearca sa elimini constipatia.(poti folosi prune uscate sub forma de compot, zeama de varza murata)
Trebuie sa bei ceaiuri(musetel, coada soricelului, menta, pojarnita, busuioc)
Poti stabili exact ce nu-ti prieste si elimini din meniul tau.
Cel mai important lucru este sa ai si un diagnostic precis pus de un medic specialist pentru ca durerile de burta au cauze multiple.Pa cuvant.

assiris
| assiris a răspuns:

Leacul "babesc pe care ti-l recomand cu caldura este sa mergi sa consulti un medic. Doar el poate spune mai precis decit mine cu mult, ce probleme ai. Durerile de care spui pot fi din varii motive. Si pe mine ma durea stomacul, luam calmante pentru ulcer sau gastrita si cind colo aceam apendicita, ceva mai complicata care avea terminatii nervoase pina sub stern. Ai grija ce faci.

| Floryn3423 a răspuns:

Cred ca cel mai bine e sa consulti un medic. Poti sa te uiti si pe http://www.tratament-dureri.ro/dureri/dureri-de-burta-in-sarcina.php sau http://www.tratament-dureri.ro/......ina.php... asta daca esti sau ai putea fi insarcinata.

| gabache a răspuns:

Eu cand am probleme cu burta(probabil la diaree te referi), iau cam o lingurita de orez cu putina apa ca sa alunece pe gat, sau o lingurita de cafea macinata, tot cu o gura de apa. Apoi pot ajunge la farmacie sau la medic.

| surpanu a răspuns:

Olingurita de orez cu putina apa