| anonim_4396 a întrebat:

Ce metode cunoasteti pentru a va lasa de fumat, cum ati reusit (daca ati reusit )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alexdop21 a răspuns:

Eu ma las de fumat doar in perioadele cand sunt racit, pentru ca am polipi si imi e destul de greu si asa sa respir, ma lasa o saptamana doua fara probleme, iar apoi ma iau iar de fumat. Dar tatal meu nu mai fumeaza de multi ani (vreo 11-12 ani) si intr-o zii a zis ca nu mai fumeaza, si nu a mai fumat... mai fuma din pipa din cand in cand, si mai nou l-am prostit sa fumeze din narghilea dar, de tutun din tigare nu mai vrea sa auda. Bravo tata!

8 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Http://www.tpu.ro/sanatate/cum-sa-ma-las-de-fumat-1/
Citeste si raspunsurile si cartea aceea recomandata acolo mi se pare foarte buna. Eu chiar acum o citesc.

http://www.scribd.com/doc/6355558/Allen-Carr-In-sfarsit-nefumator

Un lucru e clar: pana la urma de tine depinde!

| unicka a răspuns:

Cea mai buna metoda? ambitia, sincer? am reusit prin regimul meu vegetarian

| xibalba a răspuns:

Motivatie+ambitie+vointa. Si atat.

| justme_9661 a răspuns:

Pai mai bine nu te apuci ca sa nu te chinui dupa sa te lasi ...desi unii reusesc foarte usor...altora le este aproape imposibil sa mai renunte... dar cred ca daca esti destul de ambitios si chiar iti doresti sa te lasi o sa reusesti ...depinde acum de fiecare happy

| christabell a răspuns:

Cea mai buna metoda de a te lasa de fumat este sa iei prima data hotararea si apoi sa nu mai aprinzi tigara, simplu! Ca orice invat are si dezvat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai primit raspunsuri bune.iti mai spun si eu; daca Dmnezeu considera ca trebuie sa fumam nu punea o soba in piept si un un cos de fum in cap. da ...ne-a dat plamani. si astia se ocupa cu aerisirea corpului nu cu afumarea lui.eu am considerat ca inghit destule noxe la serviciu.nu e cazul sa le mai dau si fum acasa.asta de vreo 16 ani.de multe ori dimineata cand plec la servici, imi intreb colegii care au tigara aprinsa; salut ce faci iei o gura de fum proaspat?

| CevaNormal a răspuns:

In primul rand dorinta+motivatie+nu prea intra in contact cu cei care fumeaza, sau cel mai principal trebuie sa ai o ocupatie, sa nu ai timp sa fi fara ocupatie, si este garantat ceva cat de cat...

| fericire a răspuns:

Ambitie! si sa realizezi ca nu te ajuta cu nimic sa fumezi din contra iti inrautateste starea de sanatate din ce in ce mai mult.iti trebuie multa vointa. Nimic nu e imposibil, iar daca iti doresti ceva cu adevarat nimic nu e imposibil. succes