| Rangoler a întrebat:

Ce nu ar trebui sa mananc si ce ar trebui sa mananc ca sa imi scad glicemia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un nivel normal de glucoză din sânge pentru adulții, fără diabet, care nu au mâncat de cel puțin opt ore este mai mic de 100 mg/dL. În cazul în care glicemia este prea mare, este posibil să o scădeți fără medicamente, schimbându-vă stilul de viață și dieta alimentară. Dacă schimbările simple ale stilului de viață nu funcționează, persoanele cu diabet ar trebui să-și consulte medicul pentru a găsi cea mai bună modalitate de a-și scădea glicemia de a-și scădea glicemia de dimineață.

https://curalife.ro/......nea%C8%9Ba

| Rangoler explică (pentru anonim_4396):

Am 16 ani si am vazut ca am 115 glicemie m-am speriat un pic ca nu am vrut sa fac nu stiu ce prosti de diabet si din astea nu ma asteptam sa am deoarece nu sunt gras si incerc din rasputeri sa scad glicemia destul de mult.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai facut analize pentru a vedea daca ai probleme cu glicemia?

| RAY a răspuns:

Nici un aliment nu scade glicemia decât foametea sau sportul, dai o fuga asa mai intensa si se ard zaharurile din masa musculara, faci masa musculara iti reglezi glicemia pe viata

| Violleta2022 a răspuns:

Cand ai glicemie ridicata este recomandata sa nu mananci: dulciuri si carbohidrati (paine, paste fainoase, cereale, pizza samd) sis a n bei sucuri de nici un fel.

| carevaescu a răspuns:

Nu ar trebui sa mananci dulciuri si carbohidrați.

| RAY a răspuns (pentru carevaescu):

Si proteina creste si grăsimile

| carevaescu a răspuns (pentru RAY):

Ai dreptate, in principiu. Orice aliment creste glicemia, fundamental. Dar nu toate alimentele o cresc in mod egal. 100 de grame de carne o creste usor, pe cand 100 de grame de carbohidrați o creste mult.
Si cam asta e ideea: nu e ok sa mori de foame, asa ca un compromis ok este sa eviti dulciuri si carbohidrati. Este atat de eficienta acesta dieta incat se pot trata unele forme de diabet.

| RAY a răspuns (pentru carevaescu):

Cel mai putin o creste grăsimile dar au multe calorii, crede-ma ca sportul ajuta, eu fac de cateva zile si ma simt excelent