| AleB a întrebat:

Ce parare aveti despre vaccinul contra cancerului de col uterin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| elizabet a răspuns:

Parerea mea ar fi sa vezi parerile doctorilor si sa nu il faci de ca[ul tau

10 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Este foarte necesar. Exista garantii ca nu are efecte adverse complicate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Când este să te îmbolnăvești de cancer, niciun medicament nu mai este bun.
Niciun vaccin nu oferă garanție de 100%, de boală nu scapă nimeni și în final de moarte.
Pa, pa.

| alexutzu00791 a răspuns:

O prostiehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte recomandat tinerelor fete! Pacat ca nu exista atunci cand aveam varsta ta! Eu am suferit de aceasta boala si m-am vindecat (nu stiu de ce vorbesc despre probleme asa de intime...)! Nu ezita!

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Nota zece pentru intrebare! Pentru raspuns, acceseaza link-ul:
www.informarehpv.ro

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu, care sunt medic, l-as face daca as sti ca urmeaza sa mai am un altt partener sexual in afara sotului meu. Noi nu suntem infectati si cum relatia e strict monogama, nu cred ca e cazul.
Il recomand absolut tuturor femeilor care nu sunt infectate si care pot avea parteneri despre care nu stiu daca sunt infectati sau nu.
Cat despre asa-zisele morti legate de vaccin: e o singura femeie a carei moarte poate fi legata de vaccinarea HPV. Asta tinand cont ca stiu eu vreo 4 copii care au murit dupa vaccinarea impotriva TBC. Si totusi vaccinare contra TBC se face la iesirea din maternitate si inca de 2-3 ori de-a lungul copilariei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un NU hotarat!

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

E un vaccin bun, care poate proteja de o boala cumplita. Problema cu el e ca nu apara impotriva tuturor tulpinilor de HPV, iar eficacitatea lui dureaza cam un an (conform specificatiilor producatorului).

| magdayry a răspuns:

O prostie, nu sunt de acord

| ana0metalhead a răspuns:

Cea mai proasta parere. e o prostie. cum a mai zi si Legiuitoare d boala nu scapa nimeni.