| Invictusman a întrebat:

Ce părere aveți despre antidepresivul venlafaxina? Mi se pare cel mai eficient dintre toate pe care le-am încercat, dar le iau cu xanax din păcate și cred ca am devenit dependent de xanax. Peste doua săptămâni o sa merg la un alt medic fiindcă actualul e prost de da în gropi, mi-o dat sedative de nu mai știam de mine, noroc ca le-am întrerupt, am citit ca îngrașă și cauzează dependenta deci efectiv eram dependent și de xanax și de astea. Cu ce pot înlocui xanax pentru anxietate sociala? Sa încerc venlafaxina și spitomin?
Anxiar am luat și era prea slab pentru fobia mea sociala. As vrea sa îmi recomande în special userul floareasoarelui26 ce sa iau pe lângă venlafaxina, ceva strong ca xanaxul dar care sa nu cauzeze dependenta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Buna!
Personal si eu consider ca venlafaxina este cea mai eficienta, dar unii medici evita sa o prescrie din prima deoarece este un medicament folosit in cazul in care celelalte variante nu au dar rezultate satisfacatoare in cazul depresiei, anxietatii si fobiei sociale.Practic, venlafaxina este asul din maneca, echivalentul clozapinei in randul antipsihoticelor.Atunci cand ai incercat tot, mergi pe "strong" si prescrii venlafaxina, la fel cum in cazul schizofreniei recesive la tratament, prescrii in cele din urma clozapina, singura varianta universal eficienta.In cazul majoritatii, alte variante de tratament functioneaza bine si nu este necesar sa se ajunga la venlafaxina, dar in continuare, consider ca este cea mai eficienta substanta in cazul anxietatii, fobiei sociale si a depresiei.

Daca iei venlafaxina si vorbim doar de anxietate si fobie sociala, fara alte tipuri de episoade ori tulburari, ai putea incerca sa iei doar venlafaxina, fara a folosi combinatii de alte medicamente.
In cazul in care se considera, totusi o combinatie, da, ai putea folosi buspirona (Spitomin), dar incearca mai intai doar venlafaxina, daca nu prezinti tulburari ale somnului.

Dependenta... Daca este sa fim onesti, cam toate au un anumit efect ce poate induce dependenta din moment ce fara tratament, revenim la vechile probleme.Dependenta in cazul acestor medicamente este redata, in general, de necesitatea tratamentului pe perioade lungi si foarte lungi, uneori si toata viata, nu de faptul ca nu mai rezisti pana iei ultima doza.
Vorbim de afectiuni cronice ce necesita tratament continuu pentru ameliorarea simptomelor.

Tu cand ai mai luat venlafaxina, in ce combinatie ai luat? Cu Xanax? Daca ai luat venlafaxina si singura, fara sa fie intr-o alta combinatie si te-ai simtit bine, incearca sa te rezumi la un tratament simplu, doar cu aceasta substanta.

36 răspunsuri:
| Invictusman explică:

Și spuneți-mi va rog frumos ce as putea sa iau pentru somn ca nu mai pot sa dorm. Ma gândeam la ceai de sunătoare dar nu am voie sa iau având în vedere ca iau antidepresive.
Ce imi puteți recomanda sa nu interfereze cu antidepresiv ul venlafaxina?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba omule, la psihiatru te duci pentru pastile, la psiholog ca sa vorbesti da pana la urma tot tu trebuie sa faci ceva sa iti rezolvi proboemele

| Invictusman explică (pentru anonim_4396):

La psihiatru am fost dar mi-o dat sedative pentru depresie. Interesează-te sa vezi cât de mult rău fac, cum se plang mulți ca s-a ingrasat și le-o căzut parul, au devenit dependenți.

| Invictusman explică (pentru Floridori):

Am și depresie severa recurenta.
Deci depresie și anxietate sociala. Sunt băiat nu sunt fata happy
Și prezint tulburări de somn am și menționat. Spitomin mi s-o spus ca e slab pentru fobia mea sociala. Medicul m-a ținut un an jumate numai cu n antidepresive și xanax, acum cred ca am devenit dependent de xanax.
Mi s-o dat quetiapina pentru depresie și ca nu pot dormi, am citit ca e sedativ și ca la mulți le-o picat parul, ca s-au ingrasat și au devenit mega dependenți! O zi am luat o pastila am văzut ca mi s-o uscat gura rău și îmi era somn și ziua următoare și nu le-am mai luat! I-au doar venlafaxina și xanax! Deci mi-o dat un tratament de tot rahatul! Mi s-o mai dat timonil 300, cică mi le-o dat pentru atacuri de panica când îl sunasem. Nu mai i-au nici timonil.
Imediat după ce am ieșit de la el, unu o scris o recenzie ca are un limbaj foarte vulgar și nu își da interesul. Deci însusi psihiatru are probleme mintale. Regret ca m-am dus la el, acum trebuie sa caut alt medic.

| Invictusman explică (pentru SevenScents):

Am încercat mai multe antidepresive, și asta pare cel mai eficient! Pentru problemele mele nu ajuta ceaiul. Am depresie severa cu gânduri de sinucidere uneori.

Răspuns utilizator avertizat
| Invictusman explică (pentru SevenScents):

Nu mai am părinți, prieteni, nu mai am nimic, nici familia nu îmi este alături, sunt plini de vicii, și eu urăsc oamenii care au vicii fiindcă eu am depresie de foarte mulți ani, am cunoscut iadul și încă îl simt și nu m-am refugiat în vicii ca ultimul distrus, efectiv am o repulsie fata de acești oameni.
Am de 15-17 ani depresie și nu am tratat-o la timp și s-a agravat. Dacă aveam părinți îmi era ușor dar nu mai am nimic.da, pastilele tratează efectele ai dreptate, trebuie cauza sa o elimin dar sunt multe și nu am ajutor, sprijin moral din partea familiei. E foarte greu sa fi în locul meu crede-mă, am și fobie sociala urata, totul e împotriva mea, dar nu ma dau bătut niciodată!
Cu doi ani înainte sa îmi moara tatăl când îmi era lumea mai draga s-a întâmplat.sa apară primele simptome. Dar cred ca tratamentul asta e ok cât de cât, îmi țin gândurile negre la distanta și uneori ma simt ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Invictusman):

Tu ai citit ce am scris? Citeste bata-te dumnezeu. Sunt si eu pe reteta, la psihiatru merg doar pentru reteta. Nu te faci bine doar cu pastile trebuie sa mergi la psiholog si dupa ce ai rezolvat opresti pastilele

Răspuns utilizator avertizat
| Invictusman explică (pentru anonim_4396):

Ti am confirmat ca merg acolo, ușor turbatulerolling on the floor
La psiholog dai 150 de lei și tot asa ramai. Trebuie sa găsești unul cu care sa rezonezi! Eu ma chinui de 1 an jumate sa dau de un psihiatru ok și nu găsesc ești nebun la cap laughing și psihoterapeutul ajuta mai mult nu psihologul!

| Invictusman explică (pentru SevenScents):

Pai aia i-am spus și lui spiriduș ca e greu sa găsești un specialist bun. Eu nu am găsit un psihiatru bun darmite un psiholog. Și te rupe de bani, 150 ședința. happy

| Invictusman explică (pentru SevenScents):

Bravo! Mi-o plăcut răspunsul tău.

| Invictusman explică (pentru anonim_4396):

Vad ca psihologul nu prea te-o ajutat, ești impulsiv happy
Mai dai și nefolositor laughing
Du-te tu la psihologi tai sa vezi ca o sa ramai la fel de morbid și lefter laughing

| Floridori a răspuns (pentru Invictusman):

Am dedus ca esti baiat. big grin Nu ca ar fi relevant, din moment ce si femeile si barbatii pot avea aceleasi probleme, dar este adevarat ca in cazul barbatilor, anumite tratamente (nu si in cazul tulburarilor tale) pot cauza probleme erectile.

Quetiapina este un antipsihotic usor tolerat de majoritatea, iar medicii au tendinta sa il prescrie in combinatii atunci cand vorbim de anxietate recesiva la tratament.

Partea buna este ca venlafaxina functioneaza atat in cazul depresiei, cat si in cazul anxietatii si fobiei sociale )chiar si in cazul tulburarii bipolare), deci poti impusca doi iepuri dintr-o lovitura in cazul asta.
Pentru ca exista si tulburari ale somnului, depinzand de medic si de istoricul tau, pe langa venlafaxina, ar putea sa iti dea sa iei si Quetiapina ori Risperidona, sau o benzodiazepina usoara (dar benzodiazepinele le dau unora idei proaste si cauzeaza dispute pe netwinking ).De regula, venlafaxina se da singura sau in combinatie cu un antipsihotic.In functie de medic si de pacient, acesta poate fi Risperidona (cel mai des) sau Quetiapina (face parte din aceeasi clasa cu Clozapina, numai ca este mult mai tolerata in combinatie cu alte medicamente).

Daca doresti, imi spui din ce zona esti si as putea sa iti recomand pe cineva in cazul in care cunosc vreun medic psihiatru ok in orasul tau.

| Invictusman explică (pentru Floridori):

Deci quetiapina mi s-a dat de 150 mg, timonil 150 mg și venlafaxina 75 mg. Dar am luat într-o seara quetiapina și timonil și ca prostul m.am dus la un magazin profi și m-am certat cu o casiera, ma contrazisem pe o chestie banala cu ea, ea îmi spunea ca mi ai spus sa fac asa, eu i-am spus ca nu i-am spus sa facă asa, după m-am enervat nu știu ce i-am zis și ea mi-o spus dar nu ști nici ce mai spui? Apoi m-am luat de ea și am înjurat o și iubitul ei era la ușa, ala e bataus mare, s-a luat de mine dar eu mi-am văzut de drum. Din păcate ma recunoaște ca e din zona, și când eram mai mic jucam fotbal la el în zona. Ma mir cum de nu m-a luat la bătaie ca aia casiera era nevasta lui dar eu nu știam. Acum ăștia ma cred nebun din zona nu știu ca ei cred ca eu nu știu ce am vorbit cu casiera ca i-am spus sa facă un lucru și după i-am zis sa nu mai facă asa, mi-o și zis da tu nu ști nici ce vorbești?
Acum ma simt foarte prost din cauza asta, când am ajuns acasă mi-am dat seama ca din cauza quetiapinei am uitat ce i-am spus la casiera ca ma adormit aproape pe loc fiind un sedativ incredibil de puternic. Acum lumea crede ca sunt dus cu capul nu mai știu cum sa îndrept situația, din cauza acelei pastile m-am făcut de ras fix în zona în mama masii. Ce sa ii spun la aia ca am luat sedativ și ma adormit și am uitat ce am spus? O sa ma creadă și mai nebun dacă le spun ca i-au tratament!
Eu și asa în ultima vreme stau numai în casa de când am rămas fără prieteni am avut atacuri de panica, agorafobie și lumea din zona și-o dat seama, s-o văzut pe fata mea ca eram speriat de la anxietate si lumea ma credea dus cu pluta! Acum am făcut prostia asta la acel magazin și mai rău m-am dus la apa. Încă nu e asa de bun acest antidepresiv, fobia sociala tot la fel de intensa este.
Ce sa fac? Sa iau quetiapina, timonil și venlafaxina? Am citit ca quetiapina (serochel sau cum se numea înainte) cauzează dependenta puternica, ca unii nu au scăpat nici după 8 ani de dependenta și am mai citit ca la mulți le cădeau parul de la quetiapina sau se simțea rău, sau numai putea dormi fără acesta pastila.
Ce sa fac? Dă-mi te rog un sfat, ca am ajuns la capătul puterilor!
Și la băiatul ala nu știu ce sa ii spun sau la iubita lui când e pe tura, și au făcut o părere proasta despre mine ma cred nebun nu știu. Dar e de la quetiapina ca îți dă un somn de nu ai văzut asa ceva, eram sedat sad
Mi-e mi-o spus cineva sa nu iau niciodată sedative, apai nu mai știu ce sa fac dacă sa le iau sau nu.
Cert e ca cu venlafaxina nu o sa scap de fobia sociala! De ce? Pentru ca în momentul când vad Rromi mai negriciosi ma cuprinde un tremur și anxietate, iar la mine în zona sunt destui. Am avut problene cu ei și de atunci am repulsie fata de oamenii ăștia.
Citește te rog tot ce am s ris și dă-mi un sfat, am nevoie de un răspuns complet de la tine, pe familia mea nu ma pot baza, toți sunt indiferenti și nu cunosc ei zona asta de probleme, sfera bolilor respective.

| Invictusman explică (pentru Floridori):

Am uitat sa îți spun când am luat quetiapina aveam gura excesiv de uscata când m-am trezit și parca eram amețit, somnoros. Ma întrebat ceva medicul de tensiune dar nu i-am spus nimic, dar cred ca am probleme cu tensiunea ca am fost odată sa donez sânge și nu ma lăsat din cauza tensiunii.

| Adrianod a răspuns:

Eu am luat o periaoda xanax din cauza stresului cauzat de munca, te-as indruma sa incerci sa scapi de pastile, iti scurteaza viata mult, iti oboseste ficatul, cred ca ar trebui sa incerci sa iti rezolvi problemele astfel incat sa nu mai ai nevoie de pastile, consider ca esti un om care poate evolua si se poate dezvolta astfel incat sa nu fie dependent de o substanta, creierul tau e cel mai complex organ de pe planeta asta, te poti antrena si poti sa treci peste, eu am scapat de xanax prin schimbarea programului si tabieturilor, poti si tu.

| Floridori a răspuns (pentru Invictusman):

Cu riscul de a fi contrazisa, eu cred ca acele reactii adverse, atat cele fizice, cat si psihice/comportamentale din intamplarea relatata, se datoreaza carbamazepinei (Timonil), dar mai ales a combinatiei dintre aceasta si un antipsihotic plus un antidepresiv puternic.

Sincer, recunosc ca nu inteleg ideea din spatele acestei scheme de tratament si chiar daca pare haotica, da impresia ca incearca sa trateze (fara succes) o tulburare bipolara cu episoade maniacale, nu anxietatea si depresia.

Este adevarat ca aceste medicamente se prescriu "la ghici" si prin incercari, deoarece este extrem de greu sa nimeresti din prima ce i se potriveste pacientului, dar iti inteleg si tie frustrarea si dorinta de a scapa de aceste stari.
Stiu ca ti-am mai spus asta, dar incearca sa schimbi medicul, sa mai ceri o parere, fara a mentiona la inceput tratamentul actual.
Eu, daca as fi in locul tau, mi-as prescrie mie insami doar venlafaxina initial si daca si-ar face treaba doar partial, as incerca o combinatie intre venlafaxina si o doza minima de Risperidona. Daca as fi barbat si intr-o relatie, as inlocui Risperidona cu Quetiapinawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Invictusman):

Vai de capu tau, tu nu te simti cand vorbesti? Ai o minte de copil de 3 ani. Invata sa mai taci

| Invictusman explică (pentru anonim_4396):

Taci ma ca ești ultimul prost de pe TPU. Spalate pe cap cu psihologii tai ca tot asa diliu ești! La cum reacționezi nici o pastila străină nu te mai poate ajuta. Vezi ca mori naibii de foame de anorexie, ai cod rosu în burta de foame schelete, te cauta moartea pe acasă și tu aberezi pe aici inepții de toată regula. Dacă tu ai impresia ca un psiholog poate vindeca o depresie de peste 15 ani ești ultimul prost de pe TPU! Ți-o spun cu toată sinceritatea.

| Invictusman explică (pentru Floridori):

Eu am citit ca creează dependenta quetiapina. Dar dacă tu spui ca e asa bun....deci se poate lua venlafaxina cu quetiapina? Doar astea doua? Fără xanax? Da, el singur se contrazicea zicea ca nu sunt bipolar dar îmi da tratament de bipolari rolling on the floor de asta sunt eu asa de înverșunat ca sunt îndreptățit sa îmi spun pararea despre unii medici de toată penibilitatea. Eu îți spun sincer ca o singura zi am luat quetiapina și când m-am trezit aveam gura excesiv de uscata și eram amețit, adormit.

| Invictusman explică (pentru Floridori):

Urmărește acest clip ca să îți dai seama ce doctori" buni " avem noi, și cum de fapt în loc sa ne ajute ne îmbolnăvește mai rău.
https://youtu.be/NwXBVldlDsk

| Invictusman explică (pentru anonim_4396):

Urmărește clipul, și mai multe clipuri ale acestei persoane și o sa îți dai seama cat ești de naiv.
https://youtu.be/O0NqU03aT8k

| Floridori a răspuns (pentru Invictusman):

Cu toate ca voi supara multa lume, psihologii nu ajuta cu nimic.Sunt doar niste oameni care iti iau multi bani pentru a te asculta si atat.
Imi pasa prea putin daca ei merg la alti psihologi. Unii psihologi sunt dependenti de droguri, altii de alcool, de pornografie etc.Si cu toate ca eu iti inteleg inversunarea, ma supara putin faptul ca oamenii confunda sau compara psihologul cu un medic. Exista o diferenta enorma.
Noi, in Romania, chiar avem multi medici buni (asta nu inseamna ca sunt toti.Clar nu!), dar ne-am obisnuit sa spunem "ca la noi, la nimeni", sau "numai la noi se poate asta".Si in tarile din vest mor oameni.Si in tarile din vest exista erori medicale.Si in tarile din vest exista medici absolut incompetenti.
Nu vreau sa te supar, dar am citit ce ai scris despre problema cu sora ta.Ea este in Belgia. Daca era fix in aceeasi situatie in Romania, toti ar fi injurat medicii si ar fi dat vina pe ei.Doar pentru ca este in Belgia, nu inseamna ca este totul roz (ceea ce este firesc deoarece organismul raspunde diferit la formele de tratament), dar nimeni nu a injurat medicii de acolo.Este doar exemplul unei situatii reale, pentru a te face sa intelegi ca peste tot exista cam aceleasi situatii, numai ca romanul intotdeauna vede doar lucruri negative in propria tara, pe cand aceeasi situatie in alta tara nu reprezinta o problema in ochii lui.

Cheia este sa gasesti tu medicul psihiatru care sa rezoneze cu tine.E greu, stiu! Majoritatea sunt plictisiti, poate chiar scarbiti, se gandesc la cina de acasa si la scorul meciul de diseara.Important nu este cine este omul ala in viata lui privata, ci sa rezoneze cu "nebunia" ta.Si ma refer la nebunie la un mod sanatos, deoarece toti avem o doza de nebunie.Si ma refer la toate tipurile de medici (cardiologi, ginecologi, oftalmologi etc.) ca ar trebui sa rezoneze cu pacientii.

Daca tu nu te simti bine cu Quetiapina, poti cere sa ti se inlocuiasca.Pentru unii functioneaza bine, pentru altii nu chiar.Nu este o regula generala sa functioneze pentru toata lumea in egala masura.
De la Risperidona, poti avea disfunctii erectile pe timpul tratamentului.De aceea as avea grija cu ea.
Tu, in schimb trebuie sa incerci si sa simti pe propria piele ce medicamente iti fac mai bine.Degeaba iti zic eu ca "x" medicament este bun daca in cazul tau nu functioneaza la fel de bine.Tu trebuie sa simti ce tratament iti face mai bine.
Pana acum, a existat vreo schema de tratament in cazul careia te-ai simtit bine in proportie de macar 80%?

Cat despre dependenta, nu este o dependenta reala, la modul ca intri in sevraj daca nu iei acel medicament, ci faptul ca va trebui sa urmezi un tratament toata viata.Fie ca este Quetiapina, Venlafaxina, Risperidona sau orice alt medicament, bunastarea ta va depinde de un tratament medicamentos toata viata.La asta se refera dependenta in acest caz.

| Invictusman explică (pentru Floridori):

Ai perfecta dreptate. Nici un tratament nu a ajuns la acel procent de 80%, pe alocuri seroxat dar tot l-am întrerupt din cauze financiare. Dar m-am ținut și de el și tot nu mam simțit bine.
Eu am citit ca mulți se plângeau ca le-o căzut parul de la seroquel care e exact același lucru (quetiapina)
Și ca mulți au devenit dependenți, la unii cică le cădeau dinții de la aceste pastile.
Se manifesta și fizic ca efect secundar.

| Floridori a răspuns (pentru Invictusman):

Toate medicamentele se manifesta si fizic in mod automat si toate au si efecte secundare.Dar asta nu inseamna ca acele efecte secundare apar la toti oamenii care iau acelasi tratament.
De aceea este bine sa incerci mai multe scheme, pana gasesti una cu care sa te simti si bine, dar care sa nu iti produca efecte secundare majore.
Stii cum e, rau cu rau, dar mai rau fara rau.
Tu stii mai bine cum te simti si ce anume poti gestiona de unul singur, sau pana in ce punct si pentru ce anume chiar iti sunt necesare medicamentele.Pentru a evita efecte adverse diverse, incearca sa te limitezi la medicatia minima pentru problemele cele mai arzatoare, incercand sa gestionezi singur ceea ce se poate gestiona, fara a lua medicamente in mod excesiv.Desigur, in limita in care este omeneste posibil si simti tu ca ai fi capabil sa o faci.
Dar, este doar opinia mea si cum as proceda eu.

| Invictusman explică (pentru Floridori):

Sincer sa fiu depresia mea sa ameliorat considerabil, fobia sociala e problema. O sa plec dincolo nu mai vreau sa stau în tara ca sunt prea mulți cocalari și sălbatici pe toate drumurile. Regret ca m-am întors aici în tara asta de bananieri.

| Floridori a răspuns (pentru Invictusman):

Pana la urma, "acasa" poate fi oriunde.Important este sa te simti tu bine in acel loc, iar daca tu te simti bine intr-o alta tara, atunci asta iti poate aduce multe beneficii.