| LoloSkate a întrebat:

Cine stie medici neurologi-psihiatrii din Brasov care dau tratament cu Xanax? Am diagnosticul - tulburare de anxietate si tulburare de panica si in ultimul timp am niste atacuri de panica groaznice, efectiv simt ca mor. M-am plimbat la multi medici dar mi-au dat ori sedatif pc, ori zoloft si nici unul nu m-a ajutat. Stiu xa xanaxul poate da dependenta dar nu vreau sa iau mereu, ci doar cand am un atac.
Multumesx.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Crede ma, este bun zoloft/serlift/ascentra!
Niciodată nu stii cand urmează un atac si acest tratament il previne fiindca se ia pe termen lung si nu da dependenta! Sedativ pc e natural si n are rost sa mergi la medic pentru atât. Xanax e prost pentru atacuri de panica fiindca nu acționează rapid. Vorbeste despre mărirea dozei la zoloft si vezi ce zice.

| LoloSkate explică (pentru Donsavas):

Nu pot lua Zoloft pentru ca imi este mereu rau de la acest medicament. Cand il iau am un sentiment de greata toata ziua.
As vrea totusi ceva de la care sa nu imi vina sa vomit.

| Donsavas a răspuns (pentru LoloSkate):

Senzația aceea de greață apare la început dar nu este persistenta. Te obișnuiești sa manânci mai putin dintr o dată si n o sa mai ai senzatii de voma. E păcat sa incerci alte medicamente sau sa rămâi pe benzodiazepine.

| zăGhost a răspuns:

Psihoterapie nu ai incercat?