| anonim_4396 a întrebat:

De ce de fiecare data când întrerupt tratamentul antidepresiv cad în sevraj? Am luat o luna venlafaxina și nu am mai luat din cauze financiare și de 10 zile ma simt rău, am amețeli, dureri de cap, ma simt efectiv rău si când iau 2-3 zile din nou pastilele ce le luam inițial imediat îmi revin! Sunt dependent de antidepresive? Sa le iau din nou?

Dar de dependenta de xanax cum poți scăpa?

Sa mai iau medicamentele astea sau sa strâng din dinți și sa renunț la ele definitiv? Dar nu pot dormi noaptea asta e problema, sufăr de insomnie cronica și mai iau jumate de xanax de 0.5 și ma ia imediat somnul și mai e și anxietatea sociala care e îngrozitoare, deci sunt constrâns sa le iau, e un rău necesar cred.

Voi chiar credeți ca pastilele astea restabilesc deficitul de seronotina, dopamina? Sau e un mit? Eu cred ca nu ajuta cu nimic, după ce le intrerupi recazi (revin simptomele MAI STRONG)

Deși stau prost în momentul asta financiar cred ca trebuie sa iau din nou venlafaxina.
Ce poți păți de la sevraj?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Mergi pe meditatii... Ele iti stimuleaza functiile creierului...

Gasesti pe Youtube: Meditatii Anxietate; Meditatii eliberare emotionala; Meditatie vindecare traume; Meditatie renuntare la dependente / vicii etc...

| anonim_4396 explică (pentru Sophieka):

Sunt efectiv "rupt" de la sevraj, nu știu ce sa mai fac, nu merge asa cu meditațiile alea sa scapi de un sevraj, trebuie din nou sa iau tratament, nu am încotro, altfel ajung la spital.
Am buletinul expirat, pot chema salvarea dacă mi se face rău? Deocamdată pot rezista ca sunt obișnuit.

| anonim_4396 explică (pentru Sophieka):

Sevrajul de venlafaxina nu e asa grav ca cel de la seroxat, seroxat îți dă un sevraj daca îl intrerupi brusc de te poate ucide!, dacă ești foarte sensibil.

| Sophieka a răspuns (pentru anonim_4396):

Sigur ca poti chema ambulanta, cu sau fara buletin. Cand suni la 112, iti spui numele intreg si poti oferii alte detalii suplimentare.

Meditatiile ajuta mult, daca te tii de ele... Alegerea iti apartine... Poti sta sa te plangi, sau poti face o meditatie. Pe mine m-au ajutat foarte mult.

| Sophieka a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper cu inima sa fi bine... Daca pot cumpara online vreun medicament de care ai nevoie, te pot ajuta maine cand imi intra banii.

| anonim_4396 explică (pentru Sophieka):

Nu, mulțumesc frumos. Ce dulce ești love struck nu credeam ca ești asa de sweet laughing

| anonim_4396 explică (pentru Sophieka):

Nu am probleme cu inima, sunt ok kiss

| Sophieka a răspuns (pentru anonim_4396):

M-am exprimat gresit... Sper din inima sa fi bine.

| anonim_4396 explică (pentru Sophieka):

Am trecut prin chestii mult mai grave decât aceasta problema, și nu ma doborât, mersi pentru susținere domnișoară happy

| Sophieka a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu draga inima, stimate cavaler laughing)

| dinaprilie a răspuns:

Daca e asa de crunt pe cat spui nu prea ai alternative decat sa bagi Alte lucruri sa ascapi de lucrurile create de cele de dinainte, din prop@exp nu au ajutat..chimia a dat error.

| anonim_4396 explică (pentru dinaprilie):

Nu ajuta man, ei te mint ca nu devii adicted, dar devii de la toate, toate cauzează dependenta, toate au efecte secundare. Și ei știu sa vindece, dar nu au nici un interes, interesul lor e sa aibă cât mai mulți pacienți, nu sa ii vindece, sa piardă clienți, mulți câștiga din asta, și ei și alții, hai sa fim realiști, majoritatea îți dau tratamente care mai mult rău îți fac, nu ca sunt idioți, o fac intenționat sa devii dependent de ei implicit de pastile.
Știu ei sa vindece o depresie, dar nu vor, sau și ei sunt nebuni, tiparul gandirii se copiază, toată ziua se încarca cu multe dureri sufletesti groaznice, cu traume ale pacienților, toată ziua aud cum se plâng unii de viata, tiparul asta pe perioade îndelungate se copiază, devii ca cei care ii asculți, devii ca cei cu care umbli, îți petreci mereu timpul cu ei.
Majoritatea au probleme psihice și ei la rândul lor, sunt unii pacienți care toată ziua ii suna, ca se simt rău, ca aia ca pe dincolo, paranoici, le da stres maxim, aia sunt nebuni adevărați, dar nu e de condamnat, săracii erau predispuși genetic la asa ceva, sau au avut parte de traume majore și au luat-o pe aratura. Un psihiatru trebuie sa fie sănătos mental nu sa aibă limbaj vulgar, Coleric și sa nu își dea interesul., am citit eu o recenzie după o ora ce am ieșit de la el de la un tip, deci era nebun medicul acela, în loc sa fie un exemplu pentru pacienți el era chiar ca pacienții, te mai miri de ce unii au depresii nevindecate de 10-15ani de luat tratament, nu generalizez, nu sunt toți medicii asa, dar e trist ce se întâmplă; de la ăștia ai pretenția /îți pui baza ca te fac bine, ei mai mult te "degradează" cu tratamentul lor

| BuLaNNNeL a răspuns:

Niciun medicament pe lumea asta, nu îți rezolva problema (cauza) ci doar simptomele.
Nu as numi-o dependență. Pastilele astea sunt un pic "mai speciale", mie îmi plăcea să le alint 'droguri'. Sunt foarte multe persoane (poate ai pățit și tu) să treacă prin 'infern' timp de câteva zile- o săptămână în momentul în care incep pentru prima dată o astfel de schema de tratament (deoarece, așa cum ți-am spus, sunt mai diferite și mult mai puternice, iar unele organisme nu le accepta din prima, ducând o "luptă" până le vor accepta).
Bănuiesc că medicul ți-a făcut o schema de tratament (in dozaje, aici e cheia). In dozaje (treptat) se incepe o schema de tratament și tot in dozaje (treptat) se elimina un medicament sau se termina o schema de tratament (te recuperezi complet).
Partea nasoala e că NU ai voie sa le întrerupi (întreruperea lor = șanse extrem de mari ca simptomele sa revină, iar pe langa astea sa devină și mai puternice; întreruperea lor ((nu știu pe ce perioada mai îndelungată)) presupune o alta schema de tratament cu alte medicamente cu efect similar sau mai puternic).
Nici măcar când te simți rau datorita lor (cum ți-am scris mai sus) nu ai voie sa le întrerupi, discuți cu medicul, iar el va decide dacă îți va umbla la dozaje sau trebuie doar sa înfrunți acele stări până când organismul tau le va accepta.
Discută cu medicul rapid, încearcă să îți faci rost de ele, explică-i și lui situația.
"Nu strânge din dinți și renunță la ele", știi de ce? Simptomele și stările care te -au adus la doctor și implicit la ele, vor reapărea și așa cum ți-am scris mai sus, vor fi mai cumplite.
Luptă, motiveaza-te, concentreaza-te, lucrează cu tine și autocontrolul tau. Înfrunta ceea ce acum te doboară, medicația îți va diminua simptomele, atunci e momentul să lupți cu ele.

| anonim_4396 explică (pentru BuLaNNNeL):

Mersi frumos

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Multa sănătate îți doresc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

...nu tratează cauza, ci o ascund. Xanax se folosește ca tratament pentru persoanele anxioase, un anxiolitic, dar din nou, nu tratează și cu siguranță NU trebuie luat pe termen lung! Fie se reduce dozajul, fie se înlocuiește cu un anxiolitic natural mult mai slab, pe care îl va prescrie un doctor, nu trebuie luat după ureche. Există doctori pentru astfel de situații, și nu e nicio rușine. Cel puțin 75% din populație au luat un anxiolitic măcar o dată.

Sevrajul se manifestă diferit de la o persoană la alta, în principal confuzia, pierderile de memorie sau capacitate de concentrare scăzută sunt simptome.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Știu și eu foarte bine ca nu tratează cauza, eu am depresie severa și anxietate sociala teribila, nici un anxiolitic nu și-o făcut efectul in afara de xanax, toate au fost frecție de picior de lemn, la mine anxietatea e horror, dar doar vând ies din casa, fobie sociala. Evident ca de la un medic sunt prescrise zici nu poți lua xanax de la farmacii fără rețetă.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu resimt simptomele alea, doar amețeală, dar am resimțit de la seroxat mult mai rău. Venlafaxina este de departe cel mai bun antidepresiv din câte am încercat.