| Birjaru a întrebat:

Ce parere aveti despre consumatorii de droguri si ce credeti ca ar trebui facut cu ei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| YoungMoneyWeezy a răspuns:

Printre ei am numar si eu sa stii.Dar nu din astea etnobotanice, sunt contra lor.Doar din astea naturale.Sa ne lasati in pace! Suntem tot oameni!

10 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Buna!
Pai eu zic ca toti acesti oameni,fie ei copii sau adulti, ar trebui inchisi cu totii in centre de detoxificare pentru ca se autodistrug treptat, fara sa isi dea seama de fapta lor.

| Bijou a răspuns:

Psihoterapie

| Laura a răspuns:

Am o părere mai bună despre ei (care fumează chestii naturale, nu spice-uri sau alte prostii) decât despre fumătorii de ţigări.

| Iasmiine a răspuns:

Pai eu cred ca este viata lor, daca ei se distrug asta este problema lor. Poate o sa le para rau mai tarziu. Noi nu avem ce sa facem ca sa-i oprim deoarece sunt dependenti iar degeaba incercam noi sa le spunem ca nu este bine pentru ca nu reusim. Doar daca ei vor sa mearga la un centru de detoxificare.

| Birjaru explică:

@celcaretelasafaracuvinte fratzica, suntem in aceeasi barca stai linistit laughing

| Isabela96 a răspuns:

Buna.
Dupa parerea mea se distrug singuri si ar trebui educati de mici sa le evite sau in momentul in care s-au apucat (maxim o luna)sa fie dusi la un psiholog (sa ii convinga sa se lase) si la un medic(sa nu pateasca ceva grav eu cunosc o persoana de 16 ani care s-a drogat si pentru ca nimeni nu a ajutat-o dupa 3 luni a ajuns foarte grav la spital)-asta s-a intamplat acum 4 luni si e inca in spital si parinti ei nu stiu ce sa ii fac parca e nebuna e de nerecunoscut.
Eu consider ca nu trebuie dati la o parte si trebuie ajutati intr-un fel sa isi dea seama ca le e mai bine fara ele.

| ஐღArinaღஐ a răspuns:

Eu am un maree defect...sunt plina de prejudecati.eu am fost educata ca acele persoane care fumeaza iarba, se drogeaza, consuma alcool sunt foarte periculoase, chiar cu probleme.Acest tip de persoane(printre care si tatuatii si cei cu pircinguri in limba,buric,nas,sprancene)eu le vad compet diferit si m-a comport complet diferit cu ele decat cu celelalte persoane.mi se par diferiti,dar intr-un mod negativ

P.S:asta e parerea mea, poate una gresita, poate una suparatoare dar strict parerea mea personala, nu vreau sa influentez pe nimeni, sau si mai rau sa m-a cert cu nimeni

| Bloomi a răspuns:

Deci oamenii astia mi se par oameni care nu au ce face cu viata lor(s-au plictisit de viata)si cred ca ar trebui sa-i duca la psiholog si sa le de-a o amenda ca sa se invate minte!

| AdRiAn_9543 a răspuns:

Nu trebuie sa ii marginializam! Tocamai de-aia au ajuns sa consume aceste "pastile". Dupa parerea mea ar trebui sa ii ducem la un psiholog anti-drog. Desi toti stiu ca drogurile fac rau, tot mai multi le consuma pentru a fi $m3ch3r1 (smecheri)

| MihocSilviu a răspuns:

Drogurile sunt vazute de toti ca un lucru rau si obscur, bineinteles alea care nu sunt naturale, e adevarat nu sunt bune.
Nu instig lumea la consum dar din surse sigure am aflat ca marijuana si iarba sunt mai sanatoase ca tutunul din magazin.
Tocmai de aia tigarile sunt in orice magazin la pret mai bun decat drogurile, pentru ca sunt mai toxice.
In ceea ce priveste intrebarea ta eu cred ca trebuie dusi la dezintoxicare acei drogati depravati.