| caramel_4836 a întrebat:

Ce parere aveti despre droguri?

Răspuns Câştigător
| adyth a răspuns:

Oameni disperati, ca bine zici crys11. Imagineaza'ti ca treci printr'o viata de *** si ai foarte multe probleme. Esti prea destept ca sa te omori, dar prea las ca sa mai lupti. Drogurile sunt singura ta solutie ca sa uiti de traiul pe care'l ai si te ajuta sa fii indiferent (sau mai bine zis inconstient) sau cel putin asta promit. Cand nu mai ai nici un rost...nici nu'ti mai faci unul.
In alte tari, drogurile sunt la ordinea zilei in buzunarul aproape orcarui adult. daramite adolescent.copil.
NU SUNT pro droguri, Doamne fereste... dar prefer de multe ori sa ma gandesc... ce l-a determinat pe om sa ajunga asa. Si simuland diferite situatii in cap...realizezi ca e foarte usor sa acuzi...insa fara sa stii ce inseamna sa fii acuzat.

Andreea, imi place ca vezi lucrurile asa. Vezi tu, noi inca traim intr'o lume guvernata de legile turmei big grin
Tot timpul urman idei preconcepute. Nu vrem sa ne punem probleme, ci doar sa urmam linia. De ce, ma rog?
Cand am putea avea propriile noastre pareri.
Greu... Pun pariu, multi dintre voi ardeti de curiozitate sa vedeti cum e, sa incercati, sa stiti ce se simte si ce inseamna sa fii dependent de narcotice, dar doar pentru simplu fapt ca "nu e voie" sau "nu e bine" preferati sa tranzmiteti mai departe si sa nu cercetati. Sa vedeti de CE nu e voie sau nu e bine.
NU ma intelegeti gresit, nu incercati pe propria experienta... dar puneti'va in pielea celorlalti. Aveti creier...ganditi.

33 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Naspa ca provoaca dependenta..pe moment cica te simti super...laughing

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

O parere foarte proasta.nu stiu dc se produce asa ceva.Este foarte periculos pentru sanatate.winking

nony
| nony a răspuns:

Ii cansider cei mai slabi ooamnei cu un caracter de *** si inadaptati social cei care se apuca de droguri.
Mai bine mananc n caine mort decat sa trag o linutza sau mai rau sa ma injectez.
Nu exista nici o scuza pentru cineva care se apuca de droguri. O sa zica de probleme.de nu stiu ce, dar restul lumi care au prbleme de ce nu au gasit asta solutia cea mai buna?
Oricum FERITI-VA .credeti ca se merita sa iti distrugi viata, a ta si a celor apropiati pentru 2 minute de halucinatii si 1 gram de praf?

nony
| nony a răspuns:

Ii cansider cei mai slabi ooamnei cu un caracter de kkt si inadaptati social cei care se apuca de droguri.
Mai bine mananc n caine mort decat sa trag o linutza sau mai rau sa ma injectez.
Nu exista nici o scuza pentru cineva care se apuca de droguri.O sa zica de probleme..de nu stiu ce,dar restul lumi care au prbleme de ce nu au gasit asta solutia cea mai buna?
Oricum FERITI-VA ..credeti ca se merita sa iti distrugi viata,a ta si a celor apropiati pentru 2 minute de halucinatii si 1 gram de praf?

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sunt contra lor, dauneaza sanatatii, dau dependenta...

| psiholoaga a răspuns:

Intrebarea era ce credem despre droguri, nu despre consumatorii de droguri. E usor sa aratam cu degetul atata timp cat nu am dat ochii vreodata cu un toxicoman. Si atata timp cat nu vedem pe cineva apropiat cum aluneca in lumea asta iluzorie a drogurilor. Sunt oameni care nu au sau nu gasesc in ei resursele pentru a depasi o situatie nasoala. Sau mai multe. O terapeuta ne-a povestit la un moment dat despre un schimb de experienta facut in belgia, la un centru de dezintoxicare. Terapeutii de acolo aratau, zicea ea, ca niste vagabonzi: parul lung, tatuati, la bustul gol, cu pantaloni taiati etc. Cand cei din romania s-au speriat de infatisarea lor, tipul de acolo le-a povestit ca asta e singura cale prin care pot intra in comunitatea consumatorilor, pentru a discuta cu ei problemele, pentru a-i convinge sa vina la centru macar pentru o masa calda, un dus si un pat. Logica e simpla: incercau sa ii scoata macar putin cate putin din mediul in care se invarteau. Unii ramaneau in centru, dupa mai multe poposiri din astea si erau implicati in diverse activitati, concomitent cu administrarea tratamentului medicamentos si cu psihoterapia. De exemplu, gradinareau, mestereau mobila, citeau, aveau grupuri de pictura etc. caramel, ai dreptate in ceea ce ai spus. Daca te intereseaza mai multe detalii, pe site-ul angetiei anti-drog, poti face si voluntariat. Dau, pentru cine are timp si curiozitate, blogul unui toxicoman in recuperare
http://adictii.ablog.ro/......-tivu.html

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Fiecare face ce vrea cu corpul si cu viata lui. Eu am ales sa nu le consum.

| JackieSue a răspuns:

Wowstraight face...am ramas masca la ce se discuta pe aici.Adica ...eu cred ca mai bine le iau cei care chiar nu au un scop in viata, asa uita si ei de durerea lor si atata timp cat aia sunt drogati nu iti fac rau daca nu ii provoci.Si medicamentele de slabit sunt drogurilaughing.

by Zzu.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

In India se consuma opium la ordinea zilei si nimeni nu se plange. In Olanda marijuana de asemenea. Da, am folosit, si ce? Asta ma face toxicomana? Le-am incercat si am venit acasa si am uitat. NU am devenit dependenta, dar m-am simtit excelent. Doar pentru ca legea spune ca nu sunt ok sariti si voi? Exista discernamant in fiecare. Toti invitati la pacifism, sustinere, intelegere in general, dar aici sariti ca un caine turbat la gatul celor care le-ar consuma. Exista, se consuma, e o realitate. Urandu-i nu se rezolva problema. Intelegandu-i e un pas inainte.

Ipocrizie.

| JustMeFlory a răspuns:

Pt mine una nu exista acest cuvant! Ce parere sa am? una rea bineinteles, mai ales cand mai aud cate un caz ca a mai murit cate un copil de supradozaj. Cei care vand asemenea chestii sunt niste oameni fara scrupule, isi bat joc de vietile altora.Nu voi incerca niciodata sa iau!

| Gabystelistu95 a răspuns:

Drogul este substanta licita sau ilicita al carei consum (din motive medicale sau din alte motive) determina fenomene de dependenta si toleranta, daca te vede cineva sau un politist ca tu consumi droguri poti ajunge la inchisoare.

auran
| auran a răspuns:

Moarte lenta si sigura

| Andreeagen a răspuns:

Drogurile sunt o metoda de a ne reufugia de problema, unii apeleaza la bautura altii la droguri. Drogurile in sine creeaza dependenta, incerci o data de 2 apoi vrei sa te simti k prima data de aia mor cei ce consuma din supradoze pentru ca ar vrea sa se simta k prima data insa... efectu nu mai e acelasi
Inainte sa incercati uitati'va km le prepara cubaneziwinking

| Elly4all a răspuns:

Drogurile sunt ca o anestezie care daca o iei de prea multe ori s-ar putea sa ajungi intre patru scanduri, o parere fff proasta pacat ca multi tineri creca drogurile sunt o salvare, un mod in care vad lumea mai buna.asa este intr-adevar dar bucuria nnu dureaza mult ai pofta de viata dar la uun moment dat nu o sa te mai poti opri si. o sa-ti foloseasca ca cuie de cosciug.deci.nu te apuca de asa ceva!

| Encore a răspuns:

Drogurile strica tot

| sorin a răspuns:

Drogurile schimba tot nu iti faci iluzii, joci te risti si pierzi daca faci confuzii, drogurile schimba tot din pacate e un vis murdar care il induri in realitate.

| crisS a răspuns:

Dap nu una f. buna ce care le iau trebuie intr-adevar sa fie destul de disperati happy

| lia a răspuns:

Eu nu am folosit niciodata droguri deci, nu pot sa-mi dau cu parerea deoarece vorbesc in necunostinta de cauza. Nu pot spune ce parere am despre droguri daca nu le-am folosit si, nici nu am de gand sa fac acest lucru.
In schimb, am vazut multe reportaje si pot sa te asigur ca, o persoana care incepe sa le foloseasca este ca si cum s-ar sinucide. Drogurile sunt o moarte lenta dar sigura.

| CrucifiedCountess a răspuns:

Mie una imi sunt indiferente.nici macar nu fumez tigari normale, daramite marijuana sau ma mai si injectez laughing

| adyth a răspuns:

Abureli. Sunteti rautaciosi si egoisti...simtiti'va care va stiti.
Oamenii aia AU NEVOIE de ajutor, de sprijin...sunt oameni care si'au pierdut increderea in sine, sunt oameni care au nevoie de PRIETENI nu dusmani care sa'i arate cu degetul.
De ce este asa de greu sa realizati ca atat timp cat vom fi asa, ei nu vor trece peste asta niciodata, ba chiar vor fi din ce in ce mai multi.

| Lorenyk a răspuns:

Droguri = moarte sigura, droguri=sinucidere.
cu asta am spus tot, asta e parerea mea despre droguri.
dar desi sunt constienta de asta, eu fumez (tigari normale, nu alte prostii, nu as incerca niciodata altceva)

| mada. a răspuns:

Buna:)pai DROGURILE SCHIMBA TOT[asc melodia:)]:http://www.trilulilu.ro/Addellynna/5debb4e7ce97b5

| Allexaaaandra a răspuns:

Prostie curata smug. Acuma serios...decat sa mor drogata mai bine intoxicata cu ciocolata. Zau... straight face

| bubukid a răspuns:

capul greu se sprijina in mana usoara. si invers,,,laughing=drogurile

| bubukid a răspuns:

capul greu se sprijina in mana usoara. si invers,,,laughing=drogurile

| caramel_4836 explică:

Oamenii consuma astazi droguri mai mult ca oricand. De ce consuma oamenii droguri? Raspunsul pare a fi simplu... ei doresc sa simta altceva decat de obicei. Este gresit sa spui si sa faci: "incerc doar odata de curiozitate". Daca iei odata vei dori sa mai iei odata si astfel vei ajunge fara sa-ti dai seama la dependenta. Suntem usor de infleuntat iar pentru unii anturajul este distrugator. Cercul de prieteni in care ne invartim este una din cauzele care duc la dependenta de droguri. "Daca ia el, de ce sa nu incerc si eu?" Si asa incepe totul... si apoi urmeaza chinul. Foarte multi dintre cei care au luat droguri regreta enorm ca a au facut acest pas negativ in viata. Unii au reusit sa renunte, altii nu au reusit. Insa pentru toti, integrarea sau reintegrarea in societate va fi foarte dificila. O persoana care este cunoscuta ca ia droguri sau ca a luat droguri este oarecum respinsa de societate. Lumea te va privi altfel, se va feri de tine. Sa nu te miri daca nu iti vei gasi un loc de munca. In fond, cine va angaja pe cineva care se drogheaza? NIMENI. Sufera si cei care au consumat droguri dar au reusit sa scape de ele. Desi nu ar trebui, lumea ii priveste altfel. Totusi, acei oameni au fost bolnavi, dar s-au vindecat si merita o noua sansa. Vreau sa le spun celor care sunt pe punctul de a consuma droguri sa nu faca acest lucru. Societatea ii va respinge, prietenii si familia ii vor parasi, traficantii ii vor urmari si ii vor folosi pentru scopurile lor. Dependenta nu este o joaca, este o drama greu de descris la adevarata ei intensitate. Lipsa drogului produce stari de criza manifestate prin nervozitate excesiva, violenta, talharie si criminalitate. De ce sa fii bolnav de o boala pe care o poti evita? De ce sa fii jucaria altora? Drogul te scoate dintr-o stare de normalitate, sau de tulburare, te introduce in lumea falsei bucurii, dupa care te arunca cu brutalitate in cumplitele chinuri ale iadului afectand atat sufletul, cat si trupul. SPUNE NU DROGURILOR, in orice situatie. Viata ta nu va mai fi la fel niciodata.

| caramel_4836 explică:

Wake up and read again the question, pentru cine se simte.Doar pentru ca ai tu o idee formata asta nu inseamna ca toata lumea gandeste la fel ca tine.Ai gresit adresa scumpo.Aici invatam unul de la altul chiar si din propriile experiente, dam sfaturi, luam in considerare sfaturi daca vrem si daca nu, schimbam pareri.Nu e un site pentru "Cine e mai arogant primeste marele premiu". P. S.:un raspuns foarte bun adyth.

| Bogdan_6077 a răspuns:

Cea mai proasta parere. Mai ales cand mor oameni din cauza drogurilor...

| pysyk17rasfatat a răspuns:

Sa te fereasc dnezeu d asa cevahappytonguek nu-s bune crede-ma eu kun o pers care a murit si e neam cu minecrying(((e chiar o prostie