| zorialbi a întrebat:

Ce parere aveti despre infiintarea centrelor pentru tratarea dependentei de calculator?
http://www.ghidcabinet.ro/......alculator/
In ultima vreme au fost semnalate tot mai multe cazuri de victime ale dependentei de calculator. Un baiat de 13 ani s-a sinucis din cauza ca parintii i-au suspendat accesul la calculator, iar un altul, de 15 ani si-a injunghiat mama adoptiva pentru ca nu mai platise factura de internet.

Psihologii spun ca fenomenul dependentei de calculator a atins cote ingrijoratoare in Romania, la cei mai multi copii manifestandu-se prin lipsa dorintei de socializare. Medicii de la spitalul de psihiatrie "Alexandru Obregia" propun chiar infiintarea unor centre speciale de tratament, asemanatoare celor in care sunt internate cei dependenti de alcool.

Recomandarea psihologilor este ca timpul petrecut la calculator sa nu fie mai mare de o jumatate de ora pe zi, la cei din clasele I-IV, o ora pentru cei de gimnaziu si doua ore pentru adolescenti. O parte a acestui timp ar trebui alocat cautarii informatiilor necesare pentru scoala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| costymaximus a răspuns:

Totul are o limita.Este la fel ca in cazul bauturilor alcoolice, sa stii cind sa te opresti.Pentru cine nu are aceasta"frana" sa-i zic asa, este bine sa se duca la un astfel de cabinet.

3 răspunsuri:
| LuS[z] a răspuns:

laughinghai ca asta e tare! nu mai centre pentru dependenta de calculator nu mai faceau! si oricum sa stii ca atunci cand te sinucizi nu o faci anume din cauza a ceva ci pentru ca asa vrei. Oricum mi se pare o idee proasta.Mai bine ar face altceva cu banii si nu i-ar da pe prostii

| Ramina a răspuns:

Daca esti dependent de calculator nu scapi de dependenta nici cu centrul lor oh go on. iar daca se ajunge la sinucidere sau chestii din astea nu cred ca se sinucide cineva ca asa vede pe calculator straight face trebuie sa aiba un motiv. iar iubirea asta pe net. cand ii auzi p unii ca se iubesc si nici nu se cunosc laughing. si asta e alta prostie. si nu mereu copii sunt cei dependenti. sunt si altii mai mari care stau non`stop pe calculator.pentru ca atunci cand esti copil. parintii nu te lasa sa ajungi dependent.(nu te lasa toata ziua la calculator laughing_)

| dorinaugustin a răspuns:

Eu zic ca mai bine se dau bani pentru alte cauze nobile.si sunt destule! Auzi "centre pentru tratarea dependentei de calculator!sad