| CracanelTrasPrintrunInel a întrebat:

Ce parere aveti despre mancatul intuitiv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Acum ca am citit ce este mancatul intuitiv, eu mananc astfel dinainte sa fie el la moda happy

"In principiu, nimic nu îți este interzis și nu există un număr de calorii pe care să-l respecți cu sfințenie. Desigur, înțelegerea a ceea ce înseamnă nutriție și viață activă (care să includă și activități sportive) sunt componente importante.

Accentul se pune pe respingerea noțiunii de dietă, care atrage după sine și eliminarea sentimentelor de vinovăție, a stresului cronic și a pierderii echilibrului și conexiunii cu propriul corp. Practic, atunci când ești urmărit tot timpul de stresul că iei în greutate, uiți să-ți asculți organismul și să ții cont de nevoile lui.

Odată ce elimini stresul și sentimentul de interdicție din ecuația pierderii în greutate, mâncatul intuitiv îți oferă o conexiune mentală mai bună cu nevoile tale. Acest lucru îi ajută pe cei mai mulți oameni să facă alegeri alimentare sănătoase mai des, să asculte semnalele transmise de organism, în privința momentului când se simte satul sau înfometat și să-și respecte corpul că fiind unic, indiferent de formă sa.

Persoanele care adopta acest mod de a se hrăni consideră că nu lipsa informațiilor despre ceea ce înseamnă nutriție îi face pe oameni să fie supraponderali și îi împiedică să slăbească, ci că resorturile psihice din spatele acestei probleme sunt principala piedică.

Studii numeroase au demonstrat însă că lipsa stresului și a interdicțiilor alimentare duce la un mai bun control al greutății, diminuarea efectului eu-eu, scăderea incidenței dezechilibrelor alimentare și evitarea alegerilor alimentare greșite.

Practic, mâncatul intuitiv își propune să încurajeze un stil de viață mai sănătos, care să ne împace cu alimentele interzise și să ne țină la distanță de interdicitii, dezamăgiri și acumularea mai multor kilograme decât am avut inițial, după ce încheiem o dietă.

Până la urmă, ceea ce li se propune oamenilor este să își asculte corpul și să aibă încredere în semnalele transmise de acesta. Cu alte cuvinte, mănâncă atunci când îți este foame și oprește-te atunci când creierul îți transmite senzația de setietate."

| ReddY25 a răspuns:

Nu e deloc benefic

| FreddieM a răspuns:

Mi-aș da o părere dacă ai explica puțin ce e aia.
Cheers

| CracanelTrasPrintrunInel explică (pentru FreddieM):

Sa nu ai o disciplina legata de mancare, sa mananci in functie de pofte, doar cand iti e foame.

| LaviniuA a răspuns:

Adica oamenii pe care ii vezi prin malluri la haleu? Pai ii vezi si tu cat au ajuns big grin