| Anonim0030 a întrebat:

Ce parere aveti despre nutritionist, sa ma duc? Sunt gras si vreau sa slabesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Du-te daca ai posibilitati si crezi ca poti respecta regimul impus de el.Chiar ajuta, dar sa stii ca poti slabi si fara nutritionist, citind carti de nutritie, facand sport si mancand mai putin caloric.

| Adry05 a răspuns:

Ar fi ideal să mergi

| RAY a răspuns:

1,Vezi de un cantar care iti masoara grasimea, masa musculara, rata metabolica
2, Scimbati stilul alimentar =restritite alimentara,fara dulciuri,sucuri carbogazoase,fructe, mezeluri, pizza, fast food
3, Limitezi portile de mancare
4, vezi rata ta metabolica =atat consumi slabirea sa vina din efort fizic, mers pe jos 2, 3 ore zilnic
5, calculeazati calorile,descarca Samsung Health

daca bagi dieta o perioada apoi revi la vechea dieta te vei ingrasa, asta e pe viata, nu pe o luna, un an, 10 ani, cat timp vei trai, revi la vechea dieta =te ingrasi la loc simplu

| Violleta2022 a răspuns:

Categoric!
Este cea mai buna solutie, care te va ajuta sa slabesti si sa te mentii. Te va invata nutritionistul!

| WhiteLife a răspuns:

Da, eu am slăbit mergând la nutriționist la NaturHouse.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti slabi si fara nutritionist, eu am reusit sa-mi schimb stilul de viata si culmea ca am slabit chiar de in vacanta de iarna vreo 4 kg rolling on the floor Ce-i drept mi-am si pus in plan. Insa m-am documentat bine. Tot ce trebuie sa faci este sa-ti calculezi metabolismul bazal (adica cat arde corpul tau in repaus). El difera de la gen, varsta, greutate, inaltime. Se calculeaza cu o formula:

Barbati: 10 × G (greutatea) + 6, 25 × Î (inaltimea) - 5 × V (varsta) + 5
La femei e la fel, doar ca la final in loc sa aduni cu 5, scazi cu 161, cam asa. Dar gasesti pe net mai multe formule. Ce faci dupa ce ti l-ai aflat? Mananci mai putine kcal decat arzi in repaus. Oamenii ard cam 1500 kcal pe zi, dar asta depinde de organism. Mananca la ore regulate, nu consuma kcal goale, ai grija sa-ti iei ceva din ceea ce mananci, altfel te anemiezi. Daca faci miscare, iti antrenezi metabolismul bazal sa arda mai mult, dar si poti manca mai mult intr-o zi. Eu zic ca n-ai nevoie de nutritionist, dar daca totusi vrei sa mergi, sa stii ca nici ei nu mai sunt ce au fost. Iti dau un regim fantoma, pe urma ti se intampla efectul yoyo: slabesti, pe urma te ingrasi mai mult decat ai fost. Nutritionistul ar trebui sa-ti schimbe stilul de viata in bine definitiv. Cel putin asta e parerea mea.

| Ioana184 a răspuns:

Este o ideee buna,îți face un plan complet cu ce se poate mănâncă la ce ora,,ce sport să faci,,dar poți slăbi și acasă dacă vrei, mâncare sănătoasă,, sport,, multa apa, 2 gustări ( nu cu zahar,, sănătoase,, și apă cu lămâie