| Adynanana a întrebat:

Ce parere aveti despre vaccinul DT(diftero-tetanic)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Acest vaccin, presupun ca esti eleva, face parte din Programul national de vaccinari obligatorii.Este important sa-l faci deoarece iti prelungeste imunitatea fata de tetanos si difterie dobandita prin vaccinarile anterioare. Toti elevii sunt revaccinati cu DT pe perioada de scolarizare in cl a1 a si a 8 a sau a 9 a in functie de stocul disponibil.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

A salvat milioane de vieti

| Tutzii a răspuns:

Buna, pai in primul rand daca ti s.a recomandat sa.l faci, trebuie! Este foarte necesar ca difteria sau tetanosul ( boli specifice mediului murdar sau a malnutritiei ) sa nu se instaleze. Au venit cu cereri doctorii de la cabinet acum cateva zile si am fost revoltata deoarece eu nu voiam vaccin laughing dar consultandu.ma am ajuns la concluzia ca imi protejez sanatatea. :*