| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a8a si trebuie sa fac vaccinul diftero tetanic. Dar nu stiu daca sa-l fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E foarte bine sa-l faci, toti l-am facut la varsta ta si asta ne-a protejat de 3 boli grave: tetanos, difterie si tuse convulsiva, primele doua fiind mortale.

Abh
| Abh a răspuns:

Este foarte indicat sa il faci, nu are nici o reactie adversa daca asta te opreste sa il faci si iti aduce numai beneficii.

soothe
| soothe a răspuns:

Difteria este o boala urata insa de tetanos se moare repede. Tetanos poti sa faci daca te zgarii cand mergi la strand.

| Farcas a răspuns:

E bine sa il faci caci chiar e un vaccin util.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Face paste din schema nationala obligatorie de vaccinari.Nu e pe intrebate. Ai grija ca la fete ar mai trebui facut unul, antirubeolic, nu e de gluma nici cu asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E obligatoriu trebuie sa-l faci