| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti strict despre suplimentele alimentare?
La mine nu prea a avut efect aproape niciunul.
Sunt apa de ploaie sau chiar au efect?
Eu am luat mai multe pe baza de botine, minerale și oligoelemente, am sperat că mă ajută dandu-mi macar puțină energie și stare de bine dar nu au reușit.
Cine știe niste suplimente care chiar și efect? Dar sa fie sigure și fără reacții adverse.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Suplimentele alimentare nu sunt o idee bună în principal pentru ca nu le tine nimeni socoteala. În prezent o legislație riguroasa privind suplimentele alimentare nu exista asa cum exista în cazul medicamentelor. Dacă pentru un medicament scos pe piața exista o documentație ca acel medicament are substanța specificata, ca își face efectul și ca s-au făcut diferite teste pe el, pentru suplimente nu exista. Asta ca sa nu mai spun d eu ele combinații care mi se par neinspirate, sa le zic frumos laughing cum e Ca Mg Zn, care cică le are pe toate 3. Pai în momentul în care tu ai deficienta de Mg și Ca e esențial sa faci cure separate de Ca și de Mg și sa nu le iei concomitent pentru ca în prezenta Ca, Mg nu prea se mai absoarbe.
De asta sunt adepta unui stil de viata care sa asigure aportul acestor substanțe pe cât posibil, pentru ca în privința suplimentelor e foarte neclara treaba și de cele mai multe ori le iei degeaba. Ca sa nu mai zic ca mulți le iau după cum ii taie capul și isi fac mai mult rău decât bine.
Ai un stil de viata sănătos dpdv alimentar și sportiv? Dacă răspunsul e da și tot ai probleme, mergi la medic și iei ceva la recomandarea lui. Dacă răspunsul e nu, le repari întâi pe astea

| doctorandus a răspuns (pentru MadRaven):

Multe suplimente alimentare, in special cele chinezesti, sunt pline de medicamente alopate.

Un supliment alimentar este un produs care poate fi incadrat in mod lipsit de pericol la mancaruri (alimente).

1 răspuns: