| RAY a întrebat:

Ce pasta de dinti imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
49 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns (pentru RAY):

Pentru asta da, iti trebuie aparat, tu ai intrebat insa de pasta de dinti happy

| RAY explică (pentru IsabelaIssa):

Da,nu stiu ce pasta sa-mi iau care e mai sanatoasa

| IsabelaIssa a răspuns (pentru RAY):

Te poti duce la dentist sa iti recomande in functie de ce probleme ai. Dupa cum am spus, daca ai probleme gingivale o sa iti recomande Parodontax.

| RAY explică (pentru IsabelaIssa):

Posibil de aia imi si sangereaza dinti mereu? deci pasta aia oare ma va ajuta?

| IsabelaIssa a răspuns (pentru RAY):

Da pasta asta e speciala pentru sangerari gingivale, dar ti-am spus ca la inceput ti se va parea oribila, trebuie sa te speli o perioada sa te obisnuiesti cu gustul. Poti sa o si aplici pe gingii sa o lasi asa un timp sa actioneze. Din cauza sangerarilor gingivale iti poti pierde dintii chiar daca ei sunt sanatosi.

| RAY explică (pentru IsabelaIssa):

Sensodyne nu e la fel?

| IsabelaIssa a răspuns (pentru RAY):

Nu. Sensodyne e pentru dinti "sensibili". Ce inseamna un dinte sensibil? Un dinte care te doare la rece sau la cald, si ca sa ai simptomele astea inseamna ca ai pe undeva o carie. Dintii nu prea sunt sensibili fara motiv, deci o pasta pentru dinti sensibili nu vad la ce ar ajuta, pasta nu trateaza caria. Am folosit-o si eu nu a avut nici un efect. Recomand Parodontax, acum e alegerea ta ce vrei sa folosesti.

| RAY explică (pentru IsabelaIssa):

Da de lakalut activ ce parere ai?

| 0101131234 a răspuns (pentru RAY):

Aţa dentară o găseşti la farmacie, la dentist, pe site-uri sau poţi încerca la orice magazin mixt.

"Am doar viermisori"
---De obicei mirosul urât este provocat de o funcţionare mai puţin optimă a colonului.
Încearcă o detoxifiere a acestuia.
http://www.youtube.com/watch?v=fdpdDtm3kOQ
Poate te ajută :D

"da care am colgate, blend dament da nu dureaza, nu-i cea ce vreau eu"
De obicei după ce mi se termină pasta de dinţi îmi achiziţionez altfel de pastă decât cealaltă.
Ex: Colgate- Paradontax-Sensodyne.

Dacă zici că n-ai probleme intestinale mănâncă IAURT.

Secreţia salivară ar mai putea fi o cauză în cazul tău sau apariţia unor probleme la nivelul cavităţii bucale, a gâtului (poate eşti răcit), a nasului, plămânilor etc.

P.S : Sigur nu ai vreo problemă de sănătate?

| RAY explică (pentru 0101131234):

Nu, doar mi-am analizele de sange, urina, scaun etc si am doar pe aia bine n-am un miros, eu doar vreau sa am un miros placut vreo o pasta cu gust bun asta ma intereseaza sti

| 0101131234 a răspuns (pentru RAY):

Înţeleg...
Îţi recomand Parodontax (pentru sângerări gingivale mai mult)+apă de gură + aţă dentară.
Schimbă Parondotax cu Sensodyne.

| RAY explică (pentru 0101131234):

Voi pune o intrebare imediat pasta de dinto normala sau bio?

| JustBlack92 a răspuns:

Sal.
Colgate ar fi alegrea ideala.
Numai bine.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Eu folosesc de obicei coolgate.

| Anonimul8297 a răspuns:

Pastele de dinti foarte bune le gasesti in strainatate, iar in Romania iti recomand Oral B si Colgate. Apa de gura Listerine e buna pentru miros.

| RAY explică (pentru Anonimul8297):

De astea bio ce spui? multumesc voi incerca, cred ca de aia am si nevoie

| RebeBere92 a răspuns:

Pastă de mici.De sezon.

| Ptk_Bwăă_GaBy_1998 a răspuns:

Una naturala laughing)

| Catal1n22 a răspuns:

Blend-a-med sau cum dracu se scrie