| Nutu09 a întrebat:

Ce pasta de dinti imi recomandati pentru o dantura mai sensibila?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Dupa o lucrare destul de serioasa asupra danturii mele(a durat vreo 4 luni si am avut noroc)stomatologul "meu", vreau sa-l numesc asa ca inainte aveam oroare de ei, mi-a recomandat Sensodyne fara a specifica de care in mod special.Dar mi-a recomandat schimbarea tipului dupa golirea tubului si la 2-3 luni inlocuirea produsului.
Explicatia o stiam din clasa a 5-a.Pe vremea aceea se mai faceau cursuri in scoli de ingrijire a dintilor/gingiilor(la ora de dirigentie)unde se explica importanta periajului dentar/gingival si cum se face el corect!
Placa dentara microbiana se obisnuieste in timp cu un produs si se "adapteaza".

Ai grija de dintii tai! Ca dupa cei de "lapte" altii nu mai cresc!
Multa sanatate thumbs up

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cere sfatul medicului dentist după un control stomatologic.
Pa, pa.

| dryft3r a răspuns:

Parodontax, Sensodine expert... Mai bine du-te la medicul stomatolog.

| negat1ve a răspuns:

Parodontax sau sensodyne! Astea doua sunt cele mai bune paste de dinti de pe piata. Iti opreste sangerarile gingivale daca ai asa ceva si in timp vei vedea si faptul ca dintii devin mai rezistenti si mai albi. Iti spun asta din propia experienta am folosit ambele.

| TheGhestNo a răspuns:

Sensodyme