| RAY a întrebat:

Ce pasta de dinti imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
49 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Colgate, sensodyne sau oral B cele mai scumpe cele mai bune din gama aia.

| RAY explică (pentru mgtow):

Ma intereseaza sa imi miroasa gura mult timp, colgate nu prea tine, am sa incerc cred sensodayne asa ca sangerez

| mgtow a răspuns (pentru RAY):

Apa de gura tine de miros.

| RAY explică (pentru mgtow):

Apa de gura? ea nu inlocuieste periajul nu?

| mgtow a răspuns (pentru RAY):

Se foloseste dupa periaj.

| RAY explică (pentru mgtow):

Multumesc man, voi vedea dupa ce experimentez daca chiar tine

| IsabelaIssa a răspuns:

Daca iti sangereaza gingiile, trebuie sa folosesti Parodontax. Desi are un gust sarat si oribil la inceput, in timp o sa te obisnuiesti si o sa fie la gust ca orice alta pasta. Foloseste apa de gura pentru miros- omoara si bacteriile. Si guma.

| RAY explică (pentru IsabelaIssa):

Faza e ca am dinti uni peste alti miar trebiu aparat nu vad cu ce m-ar ajuta pasta

| IsabelaIssa a răspuns (pentru RAY):

Pentru asta da, iti trebuie aparat, tu ai intrebat insa de pasta de dinti happy

| RAY explică (pentru IsabelaIssa):

Da,nu stiu ce pasta sa-mi iau care e mai sanatoasa

| IsabelaIssa a răspuns (pentru RAY):

Te poti duce la dentist sa iti recomande in functie de ce probleme ai. Dupa cum am spus, daca ai probleme gingivale o sa iti recomande Parodontax.

| RAY explică (pentru IsabelaIssa):

Posibil de aia imi si sangereaza dinti mereu? deci pasta aia oare ma va ajuta?

| IsabelaIssa a răspuns (pentru RAY):

Da pasta asta e speciala pentru sangerari gingivale, dar ti-am spus ca la inceput ti se va parea oribila, trebuie sa te speli o perioada sa te obisnuiesti cu gustul. Poti sa o si aplici pe gingii sa o lasi asa un timp sa actioneze. Din cauza sangerarilor gingivale iti poti pierde dintii chiar daca ei sunt sanatosi.

| RAY explică (pentru IsabelaIssa):

Sensodyne nu e la fel?

| IsabelaIssa a răspuns (pentru RAY):

Nu. Sensodyne e pentru dinti "sensibili". Ce inseamna un dinte sensibil? Un dinte care te doare la rece sau la cald, si ca sa ai simptomele astea inseamna ca ai pe undeva o carie. Dintii nu prea sunt sensibili fara motiv, deci o pasta pentru dinti sensibili nu vad la ce ar ajuta, pasta nu trateaza caria. Am folosit-o si eu nu a avut nici un efect. Recomand Parodontax, acum e alegerea ta ce vrei sa folosesti.

| RAY explică (pentru IsabelaIssa):

Da de lakalut activ ce parere ai?

| OnuOnulică a răspuns:

Colgate
Oral-b
Max White
Blend-a-med 3D
Sensodayne

Sarbatori fericite frate!

| RAY explică (pentru OnuOnulică):

Sarbatori fericite si tie

| Mădă0611 a răspuns:

Colgate, cel putin doua feluri. Daca periuta trebuie schimbata la cel mult 3 luni, pasta de dinti trebuie mai des, ca altfel se "obisnuiesc" bacteriile cu ea, si ele sunt responsabile de mirosul gurii, foloseste-o care cum iti vine la mana; ai grija sa iti speli si limba, multe din bacteriile din gura mor la contactul cu oxigenul, asa ca inspira si expira pe gura din cand in cand, recomandat in spatii deschise, o sa observi diferenta.

| sublime89 a răspuns:

Bicarbonat : ))

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Pasta de dinti +apa de gura+ata dentara=dinti sanatosi si respiratie frumos mirositoare.
Eu folosesc doar Colgate pentru ca asa m-am obisnuit.
Daca vrei sa-ti albesti dintii, foloseste bicarbonat de sodiu, functioneaza.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Eu folosesc de obicei coolgate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Colgate.

| Madayna a răspuns:

Eu folosesc Parodontax, este mult mai buna decat Colgate sau alta pasta celebra, Parodontax are ingredinte naturale.

| RAY explică (pentru Madayna):

Si are miros puternic?

| Madayna a răspuns (pentru RAY):

Miros puternic n-are, doar gustul la inceput pana te obisnuiesti o sa ti se para foarte ciudat.

| RAY explică (pentru Madayna):

Multumesc madayna nice name

| DoriKat a răspuns:

Blend-a-med 3D

| C0olmonkey a răspuns:

Colgate pentru albire si paradontax pentru sanatatea dintiilor.

| Anonimul8297 a răspuns:

Pastele de dinti foarte bune le gasesti in strainatate, iar in Romania iti recomand Oral B si Colgate. Apa de gura Listerine e buna pentru miros.

| RAY explică (pentru Anonimul8297):

De astea bio ce spui? multumesc voi incerca, cred ca de aia am si nevoie

| JustBlack92 a răspuns:

Sal.
Colgate ar fi alegrea ideala.
Numai bine.

| Dubi19 a răspuns:

Ce se chinuie astia sa raspundalaughing intrebarea e numai la misto laughing)

| RAY explică (pentru Dubi19):

Nu e la misto e serioasa

| Dubi19 a răspuns:

Apropo daca iti pute gura in halul ala,,, ca nici cu pasta de dinti nu iti trecelaughing....mergi la dentisthappy

| RAY explică (pentru Dubi19):

Esti prost sincer, auza sasi puta gura ai ignor

| 0101131234 a răspuns:

Îţi recomand o pastă de dinţi fară fluor.
Pasta de dinţi cu fluor are efecte negative atâta timp e consumată pe termen lung şi dacă e ingerată.

Pasta de dinţi fără fluor o găseşti la orice farmacie sau poţi încerca să ţi-o faci acasă(vezi clipuri pe Youtube).

Sau : http://www.shopmania.ro/q-pasta-de-dinti-cu-aloe-vera

| RAY explică (pentru 0101131234):

Nu ma intereseaza man vreau sa am un miros in gura mereu, nu acuma ma spal si gata nu fumez, nu beau, cafea, sucuri etc, manc fructe vreau ceva sa am miros placut am si sangerari

| 0101131234 a răspuns (pentru RAY):

Deci pentru a combate mirosul trebuie să ştim cauzele care produc acest miros.
Cauzele cele mai frecvente sunt : bacteriile, amigdalele, problemele intestinale sau mâncatul unor alimente specifice (ceapă, usturoi).

Acum soluţii:
1. spală-te pe dinţi de 2X/zi
2.foloseşte o aţă dentară
3.în cazul acesta foloseşte o pastă de dinţi cu fluor
4.bea multă apă
5.Du-te şi fă-ţi un control la stomac şi încearcă să mănânci cât mai sănătos.
6.Du-te la farmacie si ia-ţi un peroxid şi fă gargară cu el:deşi nu are un gust prea plăcut, este foarte eficient în omorârea bacteriilor.
7.Mergi mai des la medicul dentist.

Aşa cum a spus şi Mădă0611 încearcă să schimbi pasta de dinţi şi periuţa cât mai des.

P.S: nu ştiu de ce am impresia că ai probleme intestinale.

| RAY explică (pentru 0101131234):

Am doar viermisori, ata aia de unde o cumpar? 1 asta fac, 2 nu am 3 da care am colgate,blend dament da nu dureaza, nu-i cea ce vreau eu, manc fructe zilnic, nu beau cafea, bautura, tigari etc am fost la dentist mi-a facut o curatare dar nu am scapat de sangerare aia

| 0101131234 a răspuns (pentru RAY):

Aţa dentară o găseşti la farmacie, la dentist, pe site-uri sau poţi încerca la orice magazin mixt.

"Am doar viermisori"
---De obicei mirosul urât este provocat de o funcţionare mai puţin optimă a colonului.
Încearcă o detoxifiere a acestuia.
http://www.youtube.com/watch?v=fdpdDtm3kOQ
Poate te ajută :D

"da care am colgate, blend dament da nu dureaza, nu-i cea ce vreau eu"
De obicei după ce mi se termină pasta de dinţi îmi achiziţionez altfel de pastă decât cealaltă.
Ex: Colgate- Paradontax-Sensodyne.

Dacă zici că n-ai probleme intestinale mănâncă IAURT.

Secreţia salivară ar mai putea fi o cauză în cazul tău sau apariţia unor probleme la nivelul cavităţii bucale, a gâtului (poate eşti răcit), a nasului, plămânilor etc.

P.S : Sigur nu ai vreo problemă de sănătate?

| RAY explică (pentru 0101131234):

Nu, doar mi-am analizele de sange, urina, scaun etc si am doar pe aia bine n-am un miros, eu doar vreau sa am un miros placut vreo o pasta cu gust bun asta ma intereseaza sti

| 0101131234 a răspuns (pentru RAY):

Înţeleg...
Îţi recomand Parodontax (pentru sângerări gingivale mai mult)+apă de gură + aţă dentară.
Schimbă Parondotax cu Sensodyne.

| RAY explică (pentru 0101131234):

Voi pune o intrebare imediat pasta de dinto normala sau bio?

| RebeBere92 a răspuns:

Pastă de mici.De sezon.

| Catal1n22 a răspuns:

Blend-a-med sau cum dracu se scrie

| Ptk_Bwăă_GaBy_1998 a răspuns:

Una naturala laughing)