| Mariuss32 a întrebat:

Care este cea mai bună pastă de dinți? Ce recomandați și de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Daca ai probleme cu dantura de genul sangerarilor,sa se miste sau mai stiu eu ce,cel mai bun e paradontax, daca nu, te poti spala cu orice, dar nu uita ca macar o data pe saptamana sa te speli cu bicarbonat de sodiu, face minuni

| PeFuga a răspuns:

Buna!
Cea mai buna pasta de dinti se alege in functie de nevoile tale dentare. Pentru sensibilitate recomand Sensodyne, pentru probleme gingivale, mult mai buna decat Parodontax, este Elgydium (se gaseste la farmacie, este ceva mai scumpa, dar reduce sangerarile si inflamatiile gingivale foarte repede. In plus are un gust bun, mentolat si lasa o senzatie fresh fata de Parodontax). Daca esti fumator, exista pasta si periuta de dinti speciale pentru tine. Pentru alte nevoi (albire, protectie anti-carii, etc) mergi pe marci consacrate. Saaaauuu, cel mai bine si mai bine, cere sfatul unui dentist bun. Si asigura-te ca stii tehnica periajului corect si ca iti completezi igiena orala cu apa de gura si ata dentara.

| MisterSTAG a răspuns:

Eu iti recomand Parodontax.Chiar daca are un gust mai nasol, este foarte buna pentru a opri sangerarile gingivale si a inlatura alte probleme dentare.Nu este o pasta de dinti ca majoritatea, cu gust mentolat care curata dintii si atat.

| ㄨIrinuțaㄨ a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa nu credeti in minunile vazute la reclamele de TV.)sunt doar reclame! mai ales cele care cica albesc dintii! credeti-ma nu are rost este vrajeala. poate singurele paste de dinti pe care eu le recomand si sunt bune (testat de mine) sunt cele pentru sensibilitate dentinara cum ar fi Sensodyne, Colgate, cele pentru paradontoza (adica care intarzie declansarea bolii ) cum ar fi Paradontax, pentru cei care nu au probleme cu dintii sa schimbe cat mai des pastele de dinti. nu e bine s-a folosit un fel de pasta de dinti mult timp! pentru ca putem face rezistenta la compozitia acelei paste si virusii nostri (toata lumea stie ce flora microbiana traieste in cavitatea bucala) fac rezistenta si se dezvolta,. de aceea ideal ar fi sa schimbam pasta de dinti mereu. adica am luat un tub de Colgate azi peste o luna cand se termina luam Blendamed sau Aquafres sau ce va place important e sa le schimbati! Marius nu cred ca exista cea mai buna pasta de dinti. poate daca te iei dupa gustul lor eventual cele de la Colgate insa din punctul de vedere functional toate sunt la fel. nu cautati sa dati banii pe produse scumpe dati banii pe brend si nu pe calitate.important e sa va spalati pe dinti! si sa schimbati pasta de dinti des, periuta de dinti la fel trebuie schimbata o data la 3 luni... iar apele de gura la fel sunt o poveste de adormit copiii. sunt bune pentru: inprospateaza respiratia si unele sunt ffft bune antiseptice (dezinfectante)dar cele care contin clorhexidina. insa nu albesc dintii asta va spun 100%!

| AmyIubitoareaDePapagali a răspuns:

Colgate este cea mai recomandata de medicii dentisti, iar eu o folosesc mereu deoarece asta mi-a recomandat si medicul meu ortodont (pentru ca port aparat dentar) si e foarte buna. Ei au dreptate cand spun in reclame ca albeste dintii, chiar se vede o diferenta cand incepi sa o folosesti!