Întrebare recomandată | cristi568 a întrebat:

Ce poate sa fie?

Vad uneori un punctulet negru in vedere, cand misc ochiul parca se misca si acel punctulet, in sensul ca se duce stanga-dreapta.

Il observ uneori cand privesc un ecran / monitor care are fundal alb.

Nu am ochelari si vad bine in rest.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Gabitzu246 a răspuns:

Cauta pe net,, punctele fudds''

6 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Sunt aglomerari de celule care plutesc in campul vitros si fac umbra pe retina.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Si eu ma placerea sa le mai vad uneorilaughing Uneori chiar imi place ca imi atrage atentia destul de usor hihih. Dar tot nu strica un control la vedere.

| MistretulPufos a răspuns:

Credeam ca toata lumea le are, nu?

| Holy2010 a răspuns:

Miodezopsiile ( puncte negre sau musculiţe în câmpul vizual) sunt "reacţii " ale vitrosului (structura cu aspect de gel transparent din interiorul globului ocular) la: infecţii, căldură excesivă, diabet, hipertensiune arterială, infecţii ale diferitelor zone ale corpului, viroze respiratorii.
Sunt mai bine percepute atunci când privim spre o suprafaţă luminoasă, uniformă (coala albă de hârtie, perete alb, zăpada).

| MarcelineSykes a răspuns:

Si mie mie mi se intampla uneori decat ca e un punct verde, mi se intampla cand ma uit prea mult la ceva foarte luminos

| cristi568 explică:

Am uitat sa zic ca este aproape transparent, il observ greu, doar dupa cum ziceam, cand ma uit la chestii pe fundal alb, monitor, ecran tableta.